• info@ffr.org.ua

Шлях до вибору

Категорія
На фото Наталія Шишолік

Чи замислювались ви коли небудь наскільки легко вам вийти на вулицю, перейти дорогу, відвідати магазин, кафе, чи будинок культури. Напевно, для пересічної людини - це відбувається непомітно. Це природно і так має бути. А якщо людина пересувається на кріслі колісному, або не бачить чи не чує? Невже вона немає права на повноцінне життя? Такі питання я задавала собі протягом всього свого життя.

Незважаючи на безліч законів та законодавчих актів, ратифікацію Конвенції ООН про права людей з інвалідністю, щирі обіцянки влади захистити та забезпечити комфортне життя для своїх громадян, я не могла в повній мірі скористатися усіма можливостями, повноцінно жити, працювати, відпочивати і, зокрема, віддати свій голос на виборах.

Розуміння того, що потрібно щось змінювати прийшло тоді, коли моє життя привело мене в громадську організацію “Довіра”. Почула потреби та бажання людей з інвалідністю. І розуміння того,що я маю щось робити. Ми всі все можемо, якщо дуже цього захочемо, питання часу, коли ми цього досягнемо. Але ми дійсно можемо, коли для цього в нас є бажання і воно є щирим.

Я захотіла і до мене попливли можливості: навчання по написанню проектів, нові знайомства, які мене підштовхнули до дій, перші проекти, ну і як же без помилок, на яких я вчилась. Пріоритетом стало робити зміни в покращенні доступності для маломобільних громадян. Покращення доступності в бібліотеці, поліклініці, та аптеці, показали, що змінювати стан речей можна, і роботи безліч.

Після навчання в школі політичної участі для жінок та дівчат "ЛІДЕРКА" побачила ще одну перепону для людей з інвалідністю, яку ніхто не помічав - виборчий процес.

Так, доступність потрібна в медзакладах, в школах, в магазинах і т.д., але ж право на політичну участь це теж важливо!

І знову ж, коли є бажання щось зробити, з’являються і можливості. Виграний громадською організацією “Довіра” грант дав можливість провести моніторинг 62-х дільниць району. Це сталося вперше і показало справжню картину доступності будівель в яких розташовують виборчі дільниці. А це, зазвичай, будинки культури, школи, амбулаторії куди люди ходять не тільки під час виборів, а щодня.

Картина неприємно вразила... Не тільки відсутність доступності, а й ставлення людей до ситуації. Питання а для чого "їм" потрібно ходити на вибори вони ж можуть проголосувати вдома - різало вуха. Але на щастя були і більш-менш доступні приміщення та щирі добрі люди, готові змінювати ситуацію.

Так, сільська рада Троянівки з радістю зголосилася стати партнером в проекті і покращити, наскільки це можливо, доступність в своєму будинку культури (там проходять вибори). До дня виборів був дообладнаний пандус, в туалеті встановлений поручень, покращили освітлення в залі голосування. Обладнали доступну широку кабінку з регульованим столиком, лампою, лупою (для виборців з порушенням зору) та планшетом з встановленою програмою для нечуючих виборців.

І ось мій шлях до вибору досяг фінішу. Вперше за своє життя я сама приїхала на дільницю, сама піднялася пандусом в приміщення, змогла заїхати в кабінку і без проблем, завдяки хорошому освітленню (не кліпаючи заповнюючи "новий бюлетень") проголосувала. Ці відчуття не передати! Це як навчився їхати на велосипеді, чи як дістатися вершини.

А по дорозі додому був ще маленький бонус, побачила, що ще дві дільниці в селищі перенесли на перший поверх.

PS. Все в житті можливо. Головне захотіти робити зміни. Говорити вголос про те, що тебе турбує, адже оточуючі (у тому числі влада) не вміють читати думки і можливо просто не знають про вашу проблему. Постійно вчитись адже, як можна радити комусь, якщо сам не компетентний. І головне - бути сміливим, а сміливим підкоряються вершини.

Авторка: Наталія Шишолік, спеціально для Fight For Right

 

Проєкт “Разом за доступні вибори” реалізується за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги від уряду Великої Британії.

В мережу
No