Акція видимості “Lights For Rights: Ми світимо для України / We glow for Ukraine”: як це було?

Акція видимості “Lights For Rights: Ми світимо для України / We glow for Ukraine”: як це було?

Громадська організація “Fight For Right” провела акцію видимості людей з інвалідністю Lights For Rights: Ми світимо для України / We glow for Ukraine”, яка відбулася в декількох країнах.

 

Минулого року 12 грудня акція видимості людей з інвалідністю зібрала більше 100 учасників_ць на Майдані Незалежності. Тоді було сформовано список вимог (12 пунктів) від спільноти людей з інвалідністю до держави. Це були важливі для спільноти довгострокові цілі, досягнення яких призвело б до покращення ситуації з дотриманням прав людини.

 

В умовах повномасштабної війни людям з інвалідністю ще важче залишатися видимими, хоча труднощів, з якими вони стикаються, стає все більше. З 24 лютого громадська організація “Fight For Right” надала всебічну допомогу 5598 людям; евакуювала 1435 людей; допомогла з ліками 1933 людям, гуманітарними наборами – 1744 людям та засобами технічної реабілітації 227 людям з інвалідністю. Важливо, щоб спільнота лишалася видимою для держави, а права людей з інвалідністю були забезпечені на рівні.

 

Цього року, зважаючи на воєнні умови, охочі долучитися до події видимості людей з інвалідністю могли це зробити на платформі Zoom. Серед спікерів та спікерок, які розповіли про різноманітність досвідів людей з інвалідністю під час війни, виклики, з якими стикнулися українці_ки з інвалідністю, та про їх шляхи подолання, були:

Юлія Сачук – голова громадської організації людей з інвалідністю Fight For Right;

Тетяна Герасимова – директорка громадської організації людей з інвалідністю Fight For Right;

Ольга Брайченко – кейс-лідерка Fight For Right;

Вікторія Харченко – адвокаційна менеджерка Fight For Right

Раїса Кравченко – засновниця Всеукраїнської громадської організації “Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень”;

Дмитро Жарий – адвокат;

Сергій Летучий – музикант, організатор соціокультурних проєктів, ідейний засновник мистецького об’єднання Bet on art, івент менеджер Good Library.

 

Також охочі зібратися на акцію офлайн мали змогу долучитися до активістів Fight For Right у місті Франкфурт Одер (Німеччина) Олександра Нікуліна та Дениса Куцеконя.

 

Ведучим заходу став, активіст з Миколаєва, комік та учасник проєкту “Ліга Сміху” Юрій Степанець.

 

“В умовах повномасштабного вторгнення люди з інвалідністю залишаються невидимим для держави. Про це свідчить і недоступність пунктів незламності, і відсутність злагодженої роботи під час евакуації на початку повномасштабної війни, і багато іншого. Навіть відключення світла, до яких частина країни вже адаптувалася, для багатьох людей з інвалідністю означає бути заточеними у чотирьох стінах або взагалі ризик для життя. Тому ми зібралися 12 грудня в онлайн-форматі, щоб нагадати про себе, підтримати спільноту та поговорити про виклики під час війни для людей з інвалідністю”, – розповіла директорка ГО “Fight For Right” Тетяна Герасимова.

 

ГО “Fight For Right” з початком повномасштабного вторгнення росії на територію України були змушені переформатувати власну роботу. Але продовжили працювати над тим, щоб права людини були забезпечені для всіх людей з інвалідністю в Україні. Тому зараз організація виділяє кілька пріоритетних напрямків для роботи, зважаючи на війну:

  • адвокатування правозахисного підходу до розуміння інвалідності;
  • Реформування інституційних закладів, де проживають люди з інвалідністю;
  • врахування стандартів та підходів ЄС щодо інвалідності в планах дій України щодо гармонізації національного законодавства до вимог Європейського союзу;
  • забезпечення участі людей з інвалідністю до процесів прийняття рішень. Це стосується і відбудови України, і розподілу гуманітарної допомоги, і послуг для внутрішньо переміщених людей з інвалідністю;
  • документування всіх воєнних злочинів, вчинених щодо людей з інвалідністю, повернення депортованих на підконтрольну територію та доступ постраждалих до правосуддя в майбутньому.

Під час заходу було проведене опитування “Які права людини важливі під час війни?”

Серед іншого учасники_ці назвали:

  • право на життя;
  • право на гідне та незалежне життя;
  • право на безпеку;
  • право на захист в ситуації ризику та надзвичайних гуманітарних ситуацій;
  • право на вільне пересування;
  • право на захист і на доступ до правосуддя;
  • право на достатній життєвий рівень та соціальний захист;
  • право на рівний захист закону й рівне користування ним без будь-якої дискримінації;
  • право на доступ до медицини;
  • право на освіту.

Читайте також