Бачення України 2030: круглий стіл Школи політичної аналітики та Коаліції “Реанімаційний пакет реформ”

Бачення України 2030: круглий стіл Школи політичної аналітики та Коаліції “Реанімаційний пакет реформ”

Команда Fight For Right продовжує працювати з темою відновлення України після війни, зокрема, голова Fight For Right та експертка Коаліції “Реанімаційний пакет реформ” Юлія Сачук та адвокаційна менеджерка Ірина Федорович долучилися до розробки одного з розділів візійного документу “Бачення України: реформування та відновлення соціально-гуманітарної сфери у перспективі 2030 року”

Сьогодні під час круглого столу наша адвокаційниця Ірина Федорович представила напрацювання і розповіла, де і якою ми хотіли бачити Україну в 2030 році. Ось кілька ключових тез з її виступу:

  • В Україні, на жаль, всі реформи зазвичай точкові, тому нам дуже бракує стратегічного бачення на рівні міністерств і всередині громадянського суспільства, коли б ми хоча б спробували погодити спільне бачення, куди ми, як держава, рухаємося.
  • Повномасштабна війна показала наскільки недоступною архітектурно та інформаційно є українська інфраструктура для людей з інвалідністю.
  • Певні системні проблеми, зокрема, з доступом до якісних послуг держава не вирішувала з 2014-2015 років, коли розпочалася війна в Криму та на Донбасі.
  • Коли говоримо про реформи тієї чи іншої сфери, то варто дивитися на це ширше і не розглядати права людей з інвалідністю, як питання виключно соціальних або медичних прав.
  • Люди з інвалідністю хочуть та можуть інклюзивно жити в суспільстві, повинні на рівних мати можливість користуватися своїми правами людини.
  • Інклюзія не тільки зібрати в одній кімнаті представників різних груп і дати їм можливість висловитися, але подумати як вбудувати в кожну реформу інтерсекційність (повагу до різноманіття людей) та міжсекторальний підхід.
  • Дві ключові зміни в сфері політик щодо людей з інвалідністю до 2030 року, за які ми адвокатуємо:

– відхід від медичної та благодійної моделі розуміння інвалідності та довгоочікуване впровадження правозахисної моделі;

– під час реформування та побудови будь-яких політик у центрі знаходиться людина, але не якась умовна людина, а розуміння, що люди з різними ознаками потребують різних рішень та рівних прав.

“Потреби людей з інвалідністю, ветеранок/ветеранів або батьків дитини з інвалідністю дуже різні. Як тільки ми, як держава, навчимося бачити ось ці різноманітні потреби і ставити ось цю “різну людину” з її правами людини в центр, і зрозуміємо, що неможливо права людини віднести в одне міністерство, то тоді справді почнемо рухатися до якоїсь системної реформи” – коментує експертка.

Дізнатися більше про конкретні пропозиції змін у сфері прав людей з інвалідністю, які підготувала команда FFR, можна у документі за посиланням: https://uareforms.org/reforms/Vision-of-Ukraine-2030?fbclid=IwAR0EXknTI57yOsYGQuGDCtIy4t0OWP1CcXv1NxgtkGDd5BMGhtGxNEjhkuI

Читайте також