DOCUDAYS UА онлайн і доступність: як це було

DOCUDAYS UА онлайн і доступність: як це було

З 24 квітня по 3 травня проходив найбільший в Україні фестиваль документального кінопро права людини – DOCUDAYS UA. Цього року відбулося те, чого ніхто не чекав – карантин, і тому організатори DOCUDAYS UA прийшли до висновку, що найкращим виходом буде провести фестиваль онлайн. Таке рішення мало величезний плюс: фільми, які раніше презентували лише вузькому колу глядачів, тепер кожен українець міг безкоштовно подивитися у себе вдома.

Водночас DOCUDAYS – один із перших фестивалів, що започаткував покази зі звукоописом та розгорнутими субтитрами. «Ми прагнемо, аби документальне кіно та фестивальні покази були доступними для всіх», – проголошують організатори на своєму сайті, і таку ініціативу повністю підтримує команда «Доступного кіно».

У результаті нашої співпраці три фільми цьогорічної програми DOCUDAYS UA стали доступними для незрячих людей: «Наша машина часу», «Межа» та «Земля блакитна, ніби апельсин». Тепер, коли фестиваль закінчено, ми тішимося кількістю позитивних відгуків від незрячих людей, що подивилися ці стрічки зі звукоописом.

Так, Катерина Халецька розповіла на своїй сторінці у Facebook, що раніше не любила документальні фільми – дивитися без звукоопису було незрозуміло і нецікаво. Проте, переглянувши «Нашу машину часу» в доступному форматі, Катя була в захваті: «гарна історія, а який чудовий звукоопис! Я нарешті детально уявила собі маріонеток і як ними керують».

Також Катя поділилася враженнями від фільму «Межа»: «через коментар не могла відірватись! Це просто захват! Як попрацювала команда! Уявляю, яку роботу треба провести, аби до коментаря подій додати ще й переклад українською».
А стрічка «Земля блакитна, ніби апельсин», звукоопис до якої створено за підтримки Дому Європи, піднесла нам особливо приємний сюрприз. Історія сім’ї, що опинилася в самому центрі бойових дій на Донбасі, була визнана найкращим документальним фільмом за версією DOCUDAYS UA. Фільм отримав головний приз не тільки в українському, а й у міжнародному конкурсі.

Нам хочеться вірити, що це лише початок широкого розповсюдження доступних фільмів на території України. Фестиваль DOCUDAYS UA з його доступними показами – приклад для всіх виробників кіно: а чи не час замислитися над розширенням своєї аудиторії? Підтримуючи інклюзивне кіномистецтво, ми допомагаємо людям з інвалідністю реалізувати свої культурні права та робимо величезний внесок у культуру нашої країни.

Авторка:
Ірина Шеремет
Проект: ДОСТУПНЕ КІНО