“Евакуація людей з інвалідністю самою спільнотою – це не альтернатива, це новий досвід” – Юлія Сачук

“Евакуація людей з інвалідністю самою спільнотою – це не альтернатива, це новий досвід” – Юлія Сачук

Наш досвід з евакуації людей з інвалідність – не альтернатива. Це унікальний приклад того, як сама спільнота людей з інвалідністю створює систему екстренного реагування у війні. Про це нещодавно заявила голова Fight For Right Юлія Сачук, представляючи досвід роботи організації на Міжнародній літній школі, яка щорічно відбувається на базі Національного Університету Ірландії з прав людей з інвалідністю.

Це вже 13-а школа, яку традиційно відвідують правники, що працюють в галузі міжнародного права й інвалідності, науковці, а також самі люди з інвалідністю, активіст/ки, які мають практичний досвід.

Цьогорічна тема – виклики, пов’язані з надзвичайними ситуаціями, ковідом, війною.

На школі Юлія Сачук представила досвід Fight For Right зі створення екстреного реагування, зокрема, які прогалини існують у сфері евакуації та захисту людей з інвалідністю, що відбувається на практиці застосування норм міжнародного права, ООНівських стандартів та інших механізмів.

“Наш досвід є унікальним, бо ми стали одними з перших, хто створював екстрене реагування саме від спільноти людей з інвалідністю. Тобто, не з позиції об’єктів допомоги, а з позиції суб’єктів права. Але натепер є питання, що із цим робити? Навіть у наш бік адресували запит: “Як ви думаєте надалі інтегровувати вашу альтернативу у систему всіх існуючих кластерів захисту та безпеки?”.

Я дивуюся, чому це альтернатива, адже це щось, що мало би існувати, а не було створене.

Чому ми маємо думати, як нам інтегруватися в ту систему, яка була створена, існувала без нас і функціонувала без нас? Відповідно, не було передбачено можливостей, щоб у ній рішення й активну участь брали люди з інвалідністю самі”, – коментує Юлія Сачук свій виступ на школі й додає, що напрацювання Fight for Right стали важливими для науковців, дослідників, які досліджують тему екстреного реагування, гуманітарного права і включення людей з інвалідністю.

“Це ті факти, на які може опиратися наукова спільнота у подальших своїх роботах, знаходити й пропонувати шляхи вирішення ситуації, коли норми міжнародного права не настільки ефективні, як ми на це сподіваємося. Тобто те, що прописане на папері, важко застосувати на практиці”, – додає Сачук.

Правозахисниця наголосила, що виступ на цій школі для неї – це ще одна можливість представити Україну й боротьбу багатьох людей за її свободу й цілісність, це можливість вкотре прикликати міжнародну спільноту підтримати Україну попри те, що і від “новин про війну в Європі можна втомитися”.

Нагадаємо, Юлія Сачук є студенткою Національного Університету Ірландії. Багато її однокурсників й одногрупників, зокрема Ейвері Хорн, долучилися до створення та функціонування системи екстреного реагування за ініціативи Fight For Right.

Читайте також