Fight For Right закликає українців напередодні настання зимових холодів евакуюватися з небезпечних регіонів України

Напередодні зими слід евакуюватися в більш безпечні місця. На цьому наголосили громадські організації, які надають послуги з евакуації людей з інвалідністю та їхніх родин, під час презентації дослідження «24.02: Евакуація людей з інвалідністю».
Дослідження ґрунтується на 20 експертних інтерв’ю, проведених впродовж червня-серпня 2022 року спеціалістами Fight For Right за підтримки Програми Розвитку ООН в Україні.
Евакуація в більш безпечні місця є нагальною для людей старшого віку, людей з інвалідністю та дітей, наголошують експертки.
“Попереду – холоди. Ми закликаємо людей евакуюватися з небезпечних регіонів. Не зволікайте. Евакуація – рятує життя”, – зазначає кейс-лідерка Fight For Right Ольга Брайченко.
У свою чергу адвокаційна менеджерка Fight For Right Ірина Федорович додає, що у воєнний час люди з інвалідністю вимушені самостійно долати бар’єри, які не були усунені всупереч зобов’язанням держави у мирний час:
“У воєнний час ці бар’єри, невидимі для людей без інвалідності, помножуються на десять і стають на заваді можливості евакуюватись, забезпечити собі та родині відносну безпеку, ухвалювати вчасні та інформовані рішення тощо”.
Дослідження виявило, що насамперед йдеться про такі проблеми:
- неготовність органів місцевої влади своєчасно та централізовано розпочати масову організовану евакуацію цивільного населення, включно з людьми з інвалідністю;
- прогалини нормативного регулювання та відповідно неможливість своєчасно провести деякі види евакуації (як-от організація евакуації з місць несвободи на територіях, які мали високий ризик захоплення та постійного обстрілу);
- недостатність офіційної та доступної кожному інформації про реальну небезпеку та відповідно необхідність розпочати евакуацію (особливо в перші дні після вторгнення);
- брак централізованої та офіційної інформації про евакуацію, яку проводять органи місцевої влади;
- брак доступного (а подекуди й будь-якого наявного) транспорту для організації евакуації людей з інвалідністю, старших людей та/ або паліативних пацієнтів/-ок;
- брак доступних укриттів — як в містах та селищах, так і в місцях несвободи;
- брак доступного тимчасово житла (прихистку) у приймаючих громадах, що ізолює людей з інвалідністю та відсторонює їх від участі у житті в приймаючій громаді;
- відсутність статистичних даних, потрібних для належного розрахунку потреб в евакуації та екстреній допомозі.
Голова громадської організації людей з інвалідністю Fight For Right Юлія Сачук зауважує, що попри те, що “війна витала у повітрі”, ніхто не очікував – наскільки самі люди з інвалідністю спроможні бути вагомою частиною процесів з порятунку людей:
“До 24 лютого люди з інвалідністю були об’єктами допомоги. Але ця допомога не була належним чином спланована. І ні держава, ні міжнародні гуманітарні організації не очікували, що з перших днів війни ми як організація людей з інвалідністю почнемо рятувати людей. І не тільки приймати виклики й контактувати людей. А самі організовувати евакуації – приймати запити, продумувати логістику, оплачувати евакуацію. І це робити на системному рівні вже впродовж дев’яти місяців”.
А фактично виконувати 11 статтю Конвенції про права осіб з інвалідністю, в якій йдеться про зобов’язання держави вживати “усіх необхідних заходів для забезпечення захисту й безпеки осіб з інвалідністю у ситуаціях ризику, зокрема в збройних конфліктах, надзвичайних гуманітарних ситуаціях та під час стихійних лих”, коментує Юлія Сачук.
Тетяна Герасимова є людиною з інвалідністю, і разом з мамою вимушена була самостійно евакуюватися з Кам’янського Дніпропетровської області до Данії: “Це було надскладно. Але це рішення я прийняла сама, усвідомлено. Я хотіла уникнути масової евакуації, я боялась, що мене б тоді просто посадили б в автобус і завезли кудись. А я хотіла вирішувати самостійно”.
Нині Тетяна Герасимова працює у Fight For Right і допомагає людям з інвалідністю, які опинилися, як і вона свого часу, у вразливій ситуації.
Швидко мобілізувати свої ресурси і перезавантажити свою роботу на порятунок – про це говорить і директорка Центру реабілітації молодих людей з інвалідністю та членів їхніх сімей “Право вибору” у м. Харкові Валентина Бутенко:
“І ми постійно пам’ятаємо слова “не робіть для нас без нас”. Тому тільки із залученням тих, для кого створювалась наша організація, ми діємо”.
Водночас дослідження показує: згуртування органів державної влади з громадськими організаціями людей з інвалідністю, волонтерськими ініціативами є прикладом найефективнішого порятунку людей.
Заступник голови Сумської обласної військової адміністрації Олег Клименчуков в інтерв’ю дослідження поділився:
“У Сумській області було проведено сім хвиль евакуації людей. І в кожній із цих хвиль були люди з інвалідністю. 30-40 автобусів – це був транспорт громад. Також нам дуже допомагала в цій роботі сусідня область. Полтавська адміністрація давала 30-40 автобусів на день. А бензин, паливо, все, що було необхідно, виділяли органи місцевого самоврядування з тих резервів, які в них були в наявності”,
Регіональна координаторка взаємодії з громадськістю Уповноваженого ВРУ з прав людини в Сумській області Марина Єжкун додає:
“Історично склалося, що найбільш активними в Сумській області є організації, що захищають права осіб з інвалідністю. Але до них активно долучились і громадські організації, які вміють, чи як то кажуть “заточені”, на комунікацію з владою. То ж кожен був на своєму місці – і місцева влада, і громадськість – та зміг налагодити діалог: зібрати людей, домовитись з приймаючими громадами, забезпечити пальне для транспорту тощо”.
***
Дослідження «24.02: Евакуація людей з інвалідністю» проводилося у червні-серпні 2022 року.
20 експертних інтерв’ю були проведені з громадськими активістами та активістками, волонтерами/ками, представниками/цями державних структур та міжнародних організацій, які надають допомогу людям з інвалідністю.
Fight For Right – українська громадська організація людей з інвалідністю, заснована в 2017 році. Упродовж лютого – жовтня 2022 року Fight For Right надала допомогу 5041 людям з інвалідністю.
Захід відбувся за підтримки ПРООН в Україні та сприяння Міністерства Закордонних справ Данії.