ПІДТРИМКА ПРАВОЗАХИСНИХ ІНІЦІАТИВ

Права людей з інвалідністю в Україні порушуються часто і ми у Fight For Right намагаємося підтримувати людей, які мають яскраві правозахисні ідеї проектів, що здатні позитивно вплинути на ситуацію.Можливо, саме ваше дослідження, започаткована ініціатива або протест стануть початком для вирішення однієї з проблеми порушення прав людей з інвалідністю.

Правозахисна активність Fight For Right – це виклик, це руйнування стереотипів про людей з інвалідністю, це небанальна подія або ініціатива, яка привертає увагу до захисту прав людей з інвалідністю або надихає самих людей з інвалідністю на активні дії.

ПІДТРИМАНІ ІНЦІАТИВИ

Проект: «Mariupol Safe Inclusive Space»

Володимир Арабаджи та Культурно-освітня платформа “Сенс”Маріуполь

В рамках проекту відбулось 4 заходи, на яких учасники та учасниці обговорювали права людини та необхідність інклюзії, дізналися про культуру спілкування та коректну термінологію, а також поставивши себе на місце: Верховної Ради, Міської ради та громадської організації, з’ясовували порядок дій на Міжнародний день захисту прав людей з інвалідністю і головне прийшли до висновку, що це не свято!

Учасники і учасниці навчились, як правильно допомогти людині, що користується кріслом колісним. Потім, озброївшись клейовими пістолетами, виготовили флікери (світловідбивачі), які є необхідними для всіх людей, що пересуваються по місту у темний час доби.

Перші три заходи відбулись за підтримки та участі патрульної поліції міста. Останнім етапом проекту стали спортивні змагання з бочче, дартсу, стрільби із лука.????

Також, бажаючі змогли постріляти із арбалета і пневматичної зброї.

Проект: «Національна система виконання покарань та соціальної адаптації для осіб з інвалідністю: без зайвих обмежень»

Кропивницький / Україна, Володимир Бочаров-Туз

Чи скоюють люди з інвалідністю злочини? Чи є в місцях несвободи люди з інвалідністю?
Звичайно так. Люди з інвалідністю, так само, як інші скоюють злочини та відбувають за них покарання.

Також бувають випадки, коли люди отримують інвалідність вже під час відбуття покарання.
Питання документального оформлення інвалідності – це складний і виснажливий процес для всіх.
А для людей, що знаходяться у місцях несвободи він часто неможливий через брак інформації.
З чого почати, куди звернутись, які потрібні документи щоб оформити інвалідність, почати отримувати соціальні виплати чи отримати технічні засоби реабілітації?

Відповіді на ці ті інші питання знайшов та зафільмував Володимир Бочаров-Туз. В рамках проєкту «Національна система виконання покарань та соціальної адаптації для осіб з інвалідністю: без зайвих обмежень» було відзнято два фільми: “П’ять питань про інвалідність для засуджених”та “Шість порад для засуджених, які мають інвалідність та готуються до звільнення”.

Проект: «Амбасадори інклюзії: Просування цінностей недискримінації та інклюзії шляхом участі молоді та їх унікальному досвіду».

Чернігів Ірина Виртосу

Амбасадорами інклюзії стали 15 учасників та учасниць тренінгу «Просування цінностей недискримінації та інклюзії: участь молоді та їхній унікальний досвід»Учасники та учасниці насолодились прекрасною погодою, спілкуванням з найкращими тренерами та тренерками, лекціями на свіжому повітрі та іншими зручностями, які гостинно забезпечив Освітній дім прав людини в Чернігові

zmina.info

Проект: «Судовий захист осіб з інвалідністю від дискримінації з боку страхових компаній»

Дніпро/ Україна, Дмитро Жарий (Dmytro Zharyi)

Дмитро Жарий адвокат, чиї справи про дискримінацію стали прецедентними в Україні, починає нову справу проти дискримінації осіб з інвалідністю в Україні.

Метою проекту «Судовий захист осіб з інвалідністю від дискримінації з боку страхових компаній» є захист прав спортсмена з інвалідністю, що отримав травму під час підготовки до спортивних змагань та не зміг отримати страхову виплату від компанії, яка його застрахувала. Поки не настав страховий випадок, страхова компанія радо і неодноразово продавала йому свій страховий поліс.

Для захисту особи від дискримінації підготовлено позовну заяву, а також розроблений проект змін до Закону України “Про страхування”, які мають посилити захист осіб з інвалідності від дискримінації з боку страхових компаній. Це зроблено з метою, щоб раз і назавжди вирішити проблему, коли особи з інвалідністю мусять купувати поліси, за якими заздалегідь не зможуть отримати компенсацію. Проект змін переданий до комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики.

zmina.info

Проект: “Стати першими: історії громадських активісток та активістів за права людей з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень в Україні”.

Львів/Київ, Ганна Заремба

Проект: “Стати першими: історії громадських активісток та активістів за права людей з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень в Україні”.Інтелектуальні та психічні порушення є замовчуваною та невидимою сферою в Україні. Це не виноситься на широкий загал. Хто вони, люди, які багато років ведуть боротьбу на невидимому фронті та відстоюють права людей з інтелектуальними порушеннями?

Проект “Стати першими”: історії громадських активістів та активісток за права людей з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень в Україні, має на меті привідкрити цю завісу.

Катерина Островська – психологиня, завідувачка кафедри спеціальної освіти і соціальної роботи Львівського національного університету імені Івана Франка, голова організації “Львівська родина Кольпінга”, мама хлопця з інтелектуальною інвалідністю.

Раїса Кравченко – голова правління Благодійного товариства допомоги особам з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень та виконавча директорка Коаліції захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень.

Оксана Магура – одна із перших волонтерок міжнародного християнського руху спільнот, що об’єднує осіб з інтелектуальними порушеннями “Віра і Світло” у Львові.Микола Сварник перший голова Товариства “Надія” та член Ради засновників НРЦ “Джерело” у Львові. Батько хлопця із інтелектуальною інвалідністю. Зараз мешкає в Торонто, Канада.

Проект: «911 help»

Львів/ Україна, Роман Лев, ГО Українські Системи та Блокчейн Рішення

911help.online – екстрена допомога громадянам в рамках проєкту “Правозахисні активності Fight for Right” розробила версію додатка для користувачів iOS.

Застосунок “911 help” дозволяє без аудіального супроводу викликати в один клік службу екстреної допомоги. Тобто ним можуть скористатись люди з порушенням слуху або мовлення, на відміну від звичайних номерів екстреної допомоги, які не є доступними для всіх.

Проект: «Не питай мене»

Київ, Наталія Петренко, БФ Unmute Project

Нечуючий архітектор, дитяча письменниця, гравець в покер та хореограф з порушенням слуху. Чудові і успішні люди, яким доводиться в повсякденному житті відповідати на дурні питання:

❌ “А це у тебе спадкове?”
❌ “А як ти не чуєш?”
❌ “Ти класний, шкода, що не чуєш”
❌ “Бідненька…”
❌ “А ти вмієш читати і писати?”

Голова Благодійного фонду Unmute Project Наталия Петренко (Natalia Petrenko) ініціаторка проєкту “Не питай мене” зібрала відповіді на ці та інші нетактовні запитання. Як реагують люди з порушенням слуху на подібні питання, та чому не варто їх задавати у відео:

https://youtu.be/jrBifMGNLHc

Проект “Не питай мене” покликаний показати як правильно та тактовно поводитися з людьми з порушеннями слуху, навчити емпатії, толерантному ставленню до них, захистити їх право на повагу до фізичної та психічної цілісності. І, врешті-решт, відповісти на всі питання одразу.

Разом з відео організатори/ки запустили флешмоб #непитаймене, адже у кожної людини є своя історія і є свої питання, які її дратують чи зачіпають честь та гідність або ж елементарно порушують її власні кордони: “коли ти вже вийдеш заміж?”, “ти що, сліпий?”, “чому ви не заводите дітей?”, “що з тобою трапилося?” (питання людині, що пересувається на інвалідному візку) і тд.

серпень 2020

Проект: «ПараДайз – дайджест новин про інвалідність від Паралічненько»

Київ, Віталій Пчолкін

Прокурори-інваліди. Тротуари-вбивці. Пережити Covid-19 на колясці. Підкорення Говерли. Ніі, це не анонс фільмів жахів. Це “Парадайс” – гостросоціальний дайджест новин від Паралічненько.

Проект: «Виборчі права людей з інвалідністю»

Волинська область, смт. Маневичі Наталія Шишолік Громадська організація “Осіб з інвалідністю”Довіра”

В рамках проекту «Забезпечення виборчих прав людей з інвалідністю у Маневицькому районі» Наталія та її команда, провели моніторинг 68 виборчих дільниць у Маневицькому районі напередодні місцевих виборів у 2020 році.

Команда об’їхала незліченну кількість сіл. Стикнулась з купою перепон, подолала всі бордюри та недолугі пандуси на шляху. Не подоланим лишилось тільки нерозуміння необхідності зробити приміщення для голосуванння доступними для всіх.

Як коментує Наталія: “У самому селищі Маневичі з 5 дільниць, які були об’єктами моніторингу, 1 розміщена на 1 поверсі. Причому в кожному з приміщень є пандус і якщо перенести дільницю з 2 поверху на перший то виборча дільниця стане більш доступною”.

Загалом ситуація з доступністю у районі:
1 – доступну вбиральню пощастило відшукати;
4 – приміщення для голосування взагалі мають вбиральню у будівлі.

До того ж:
47 – дільниць визнані недоступними;
16 – малодоступні;
13 – доступні за умови прикладання мінімальних зусиль для усунення недоліків.

❗Наголошуємо, що всі приміщення для голосування є громадськими, загальнодоступними будівлями. Школи, сільські клуби, приміщення селищних рад, деякі дільниці розміщуються у медпунктах. Доступ до цих будівель є необхідним завжди, не раз на 4 роки.

Тому, забезпечення доступу до них є нагальною потребою.