Слід зупинити насильницькі зникнення людей з інвалідністю на цій війні – Fight For Right закликала ООН екстренно реагувати

Понад сто людей з інвалідністю, які опинилися на окупованій території, були насильницьки переміщені до російської федерації або пропали безвісти. Саме таку цифру озвучує Вікторія Харченко, менеджерка з адвокації Fight For Right на 27-й сесії Комітету ООН з прав людей з інвалідністю.
На цій сесії командою Fight For Right були представлені прогалини в міжнародному гуманітарному реагуванні на надзвичайну ситуацію, викликану російським повномасштабним вторгненням. Зокрема, йшлося про насильницькі зникнення на тимчасово окупованих територіях.
Ми знаємо про проблему насильницького переміщення українців із тимчасово окупованої території до віддалених регіонів росії, у тому числі, й людей з інвалідністю. Ми також занепокоєні використанням російських військових місць несвободи на тимчасово окупованих територіях. Ми не маємо точно кількості зниклих людей з інвалідністю, ані тих, хто мешкали самостійно, ані тих, хто мешкали у закритих інституціях. Але йдеться про щонайменше сотні людей. Ми вважаємо таке переміщення насильницькими зникненнями людей з інвалідністю”, – наголосила Вікторія Харченко і додала:
“Деякі з цих людей повертаються, але це найчастіше люди без інвалідності, бо дорога довга та недоступна. Особливо для тих, хто потребує супроводу та допомоги. Часто люди, які були переміщені, опиняються в росії без документів і грошей, тож не можуть одразу і самостійно повернутися в Україну”.
За словами Харченко, точну цифру переміщених українців назвати неможливо через складнощі збору інформації на тимчасово окупованих територіях. Однак колеги з Медійної ініціативи за права людини повідомляють про щонайменше 800 насильницьки зниклих цивільних, про яких їм вдалось зібрати дані.
Fight For Right закликала міжнародні договірні органи, ООН, Червоний Хрест, вплинути на ситуацію й розпочати допомагати зі збором інформації та обліку цих людей, а також сприяти їх поверненню додому.
Нагадаємо, згідно з офіційною статистикою (до повномасштабного вторгнення, 2021 рік), в Україні проживало 2,7 млн людей з інвалідністю. Повномасштабна російська агресія проти України у лютому 2022 року показала не лише їхню вразливість, а й усі недоліки національної системи захисту прав людей з інвалідністю. Це всі ті недоліки, які багато років ігнорувалися та не вирішувалися на системному рівні:
- медичний підхід до розуміння інвалідності;
- відсутність доступної інфраструктури;
- неготовність держави на національному та місцевому рівнях забезпечити доступну евакуацію;
- недоступність допомоги внутрішньо переміщеним людям з інвалідністю.