Державі варто співпрацювати з громадськими організаціями у питаннях евакуації – дослідження

Державі варто співпрацювати з громадськими організаціями у питаннях евакуації – дослідження

Евакуація людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення була успішною там, де держава співпрацювала з громадськими організаціями.

Про це свідчать результати дослідження «24.02: Евакуація людей з інвалідністю», проведеного громадською організацією людей з інвалідністю Fight For Right за підтримки Програми Розвитку ООН в Україні.

Результати дослідження ґрунтуються на 20 експертних інтерв’ю, які зібрані впродовж червня – серпня 2022 року. В опитаних експертів та експерток був різний досвід співпраці з державними органами – від її повної відсутності до дуже тісної, що виходила за межі формальних повноважень.

«Більшість громад гарно співпрацюють з нами щодо евакуації. Вирішують будь-які нестандартні питання, консультують та орієнтують на місці. Всі підключаються, дають контакти тих, хто може надати достовірну інформацію, чи можна туди їхати», – зазначила Наталія Федорченко, волонтерка, координує евакуацію цивільного населення в Донецькій області у громадській спілці «Асоціація Гуманітарний центр «Все буде добре» і додала:

«Якщо кол-центру немає, то в кожній громаді є особа, яка відповідальна за евакуацію, і її контактний телефон розповсюджується з рук в руки. Десь це заступник мера, десь начальник управління освіти».

Деяким громадським організаціям не вдавалося налагодити співпрацю на рівні міста, але була успішна координація з центральними органами влади або можливість вирішення питань через посадових осіб у конкретних установах, наприклад, через Урядову Уповноважену з прав людей з інвалідністю, Офіс президента, Державну службу України з надзвичайних ситуацій, «Укрзалізницю».

«Коли до нас зверталися і казали «В нас тут є, умовно кажучи, 50 лежачих пацієнтів, чи людей, які не можуть просто так подорожувати», ми почали організовувати для них окрему пріоритетну посадку і транспортування», – пояснює Олександр Перцовський, директор філії «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця».

Згодом «Укрзалізниця» розпочала активну співпрацю з організацією «Лікарі без кордонів» та організувала два спеціалізовані потяги для транспортування маломобільних людей.

Саме активні адвокаційні дії громадських активістів/ок та правозахисників/ць змусили державу розробити постанову з роз’ясненнями щодо перетину кордону людей з інвалідністю І і ІІ груп і їхніх супроводжуючих.

З’явилася процедура координації та погодження списків з Державною прикордонною службою.

«Наші автобуси евакуаційні повертали. Прикордонники не дозволяли незрячим чоловікам, тотально незрячим, переходити кордон. Навіть пішки. Тільки дітям і жінкам. Не був дозволений перетин кордону супроводжуючими незрячих, лежачих або тих, хто на кріслі колісному, навіть членами сім’ї. А такій людині самій евакуюватися просто неможливо, – пояснює Валентина Бутенко, директорка Центру реабілітації молодих людей з інвалідністю та членів їхніх сімей «Право вибору»:

Коли прийняли постанову про перетин кордону людьми з інвалідністю, ми стали подавати списки на прикордонну службу і коли вона дозволяє, то спокійно їдемо. Ми знаємо, що не повернуть людей, що вони не будуть у стресі та холоді».

Громадські організації формували списки відповідно до потреб людей, мали власні запаси асистивних засобів, докуповували їх власним коштом або робили запити на допомогу до міжнародних партнерів.

Якщо це була організована група людей на кріслах колісних, була можливість замовити вагон з підйомником, хоча тоді евакуація тривала довше. Тому часто стояв вибір між терміновістю або умовами, які принижують гідність і загалом порушують права людини.

«У Сумській області було проведено 7 хвиль евакуації людей. І в кожній з цих хвиль були люди з інвалідністю, – розповідає Олег Клименчуков, заступник голови Сумської обласної військової адміністрації і додає:

Хотілося б більше спеціального транспорту для людей з інвалідністю. Це було б зручно для них і набагато скоріше б тоді відбувався процес їхнього порятунку».

Нагадаємо, дослідження «24.02: Евакуація людей з інвалідністю» проводилося у червні-серпні 2022 року. 20 експертних інтерв’ю були проведені з громадськими активістами та активістками, волонтерами/ками, представниками/цями державних структур та міжнародних організацій, які надають допомогу людям з інвалідністю.

Fight For Right – українська громадська організація людей з інвалідністю, заснована в 2017 році. Упродовж лютого – жовтня 2022 року Fight For Right надала допомогу 5 041 людині з інвалідністю та їхнім родинам.

Читайте також