Досвід евакуації людей з інвалідністю – для представників та координаторів зі зв’язків з громадськістю Офісу Уповноваженого

Досвід евакуації людей з інвалідністю – для представників та координаторів зі зв’язків з громадськістю Офісу Уповноваженого

Яким був досвід евакуації людей з інвалідністю, як змобілізував свої ресурси громадський сектор, чи була вдала взаємодія з представниками держорганів, обласними військовими адміністраціями у порятунку людей?

Ці та інші питання порушувалися під час онлайн-тренінгу співзасновницею Fight For Right Іриною Виртосу для працівників Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, регіональних представництв та мережі регіональних координаторів.

Мета дослідження “24.02. Евакуація людей з інвалідністю” полягала у вивченні потреб людей з різними видами інвалідності під час евакуації та ширше – порятунку від російської війни проти України.

Для дослідження було здійснено 20 експертних напівструктурованих глибинних інтерв’ю впродовж 8 червня – 20 серпня 2022 року.

Інтерв’ю проводилися з громадськими активістами та активістками, волонтерами/ками, представниками/цями державних структур та міжнародних організацій, які займаються наданням допомоги людям з інвалідністю.

Географія активності громадських ініціатив, з яким були проведені інтерв’ю включала евакуацію з Києва та області, Харкова та області, Кривого Рогу, Донецької, Луганської, Сумської, Чернігівської, Херсонської, Дніпропетровської, Запорізької та Львівської областей.

Евакуація людей з інвалідністю з Харкова/ Фото надане Валентиною Бутенко, учасницею опитування

Одна з ключових особливостей порятунку людей – участь самих людей з інвалідністю в процесі організації евакуації та логістики доставки гуманітарної допомоги, налагодження контактів для здійснення порятунку, прокладання маршрутів, пошуків доступного прихистку, забезпечення ліками та асистивними технологіями тощо.

Люди з інвалідністю долучалися до ініціатив з рятування як ініціатори/ки рятувальних кампаній, працівники/ці громадських організацій або як волонтери/ки.

У кожної з опитаних експертів та експерток був свій унікальний шлях для переорієнтації діяльності – хтось це робив заздалегідь, хтось – за декілька днів, хтось ухвалював такі рішення через декілька тижнів. Вони пройшли довгий шлях за досить короткий час – від хаотичних дій до структурованої допомоги.

Опитані експерти й експертки кажуть про різний досвід співпраці з державними органами: від її повної відсутності до дуже тісної, яка виходила за межі формальних повноважень.

Комусь не вдавалося налагодити співпрацю на рівні міста, але була успішна координація з центральними органами влади або вирішення питань через посадових осіб у конкретних установах, наприклад Урядова Уповноважена з прав людей з інвалідністю, Офіс президента, Державна служба з надзвичайних ситуацій, “Укрзалізниця”.

Експерти/ки відзначають вдалу взаємодію з представниками держорганів, зокрема:

  • Співпраця на місцях з поліцією та військовими (закріплення на чергування з певною військовою частиною).
  • Координація перевезень в евакуаційних потягах або автобусах.
  • Окремі випадки допомоги з евакуацією з окупованих територій.
  • Погодження списків на евакуацію за кордон з Прикордонною Службою України.
  • Прискорене оформлення документів для виїзду за кордон.
  • Надання помешкання (тимчасового), доступного для ЛЗІ.
  • Забезпечення гуманітарною допомогою під час евакуації.
  • Комунальний заклад узяв на себе функцію гуманітарного штабу і складу та інші.

Водночас наголошують: на рівні місцевої влади бракувало злагодженої комунікації з громадськими організаціями.

А нагальна природа евакуації й тотальна неготовність часто змушувала представників влади на місцях і громадські організації робити вибір на користь порятунку життя, жертвуючи гідними умовами, в яких цей порятунок мав би відбуватися для людей з інвалідністю – через недостатню кількість (або відсутність) доступного транспорту, асистивних технологій, доступного житла, доступної інформації та комунікації, соціального, медичного супроводу.

“Саме громадський сектор, мобілізувавши свої сили, напрацював алгоритми взаємодії, щоб зробити свою роботу ефективною і використати свої обмежені ресурси якомога ефективніше, чого не спромоглася вчасно зробити держава, і почасти – й досі”, – наголосила лекторка, координаторка проекту Ірина Виртосу.

Нагадаємо, дослідження здійснювалося громадською організацією людей з інвалідністю Fight For Right спільно з Програмою Розвитку ООН в Україні у межах проекту “Досвід людей з інвалідністю під час евакуації задля майбутнього миру та безпеки: свідчення, аналітика, висновки”.

Читайте також