Недоступність укриттів: Fight For Right звернулася до КМДА за поясненнями

Попри неймовірні зусилля ЗСУ та ППО, якими захоплюється увесь світ, жителі_ки українських населених пунктів не можуть почувати себе у безпеці. Приміром, під час чергової масованої атаки левова частка столичних укриттів виявилася зачиненою. Кияни_ки скаржаться – влада обіцяє усе «перевірити та владнати».
Як знайти найближче сховище? Чи придатне воно до виконання своїх функцій, зокрема, для людей з інвалідністю?
Про «паперові» та фактичні реалії – у матеріалі Fight For Right.
Прецедент
Начальник Київської міської військової адміністрації Сергій Попко заявив (https://t.me/VA_Kyiv/1723) про «велику інспекцію» столичних укриттів.
Після масштабної повітряної атаки у ніч на 16 травня, під час якої мешканці_ки фактично усіх столичних районів не змогли скористатися своїм правом на захист, Нацполіції Києва, головам РДА та Муніципальній охороні міста доручили перевірити усі укриття міста Києва й зафіксувати усі об’єкти, до яких у цивільного населення немає доступу.
Де-юре та де-факто
Варто зазначити, що на сайті КМДА усі охочі можуть ознайомитися з мапою укриттів (https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1nv3QreO1QS5_AmRRNLHXu7u99sKJ6JRR&ll=50.43948441581479%2C30.502664219511257&z=10 ) і навіть побачити відмітки на кшталт «підземний перехід з пандусом», «підземний паркінг з пандусом» та «підвал з пандусом».
Однак позначок «з пандусом» порівняно з іншими відмітками дуже мало, крім того – жоден підземний перехід у Києві не є доступним, а пандусами у переходах та житлових будинках зазвичай називають звичайні залізні рейки.
Fight For Right наголошує: «рішучий намір КМДА» щодо тотальної перевірки має супроводжуватись реальною оцінкою архітектурної доступності цих сховищ.
Крім того, на мапі має не стандартна примітка про пандус, а інформація про реальну доступність сховища для людей з інвалідністю, особливо користувачів та користувачок колісних крісел, людей старшого віку, батьків з дитячими візками тощо.
Врешті на другий рік повномасштабного вторгнення й постійної загрози «з неба» сховища мають відповідати усім стандартам ( https://ffr.org.ua/wp-content/uploads/2022/12/Evakuatsia-liudey-z-invalidnistiu_ffr.pdf )
Що робити?
Fight For Right надіслала до КМДА офіційний запит щодо цієї ситуації. Зокрема, попросила дати відповіді на такі питання:
- Яким чином під час вищезгаданих перевірок представники влади оцінюватимуть доступність сховищ?
- Якими стандартами доступності вони керуються?
- Де можна ознайомитися з переліком бомбосховищ, доступних для маломобільних груп населення?
- Коли чинна карта укриттів міститиме реальні дані щодо доступності сховищ, адже наразі інформація, закладена в мапу, не відповідає вимогам відповідного нормативно-правового акту (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0879-18#Text).
Окрім того, Fight For Right закликає мешканців_ок усіх українських населених пунктів проявити активність: перевіряти наявні поблизу сховища, а в разі їх недоступності чи невідповідності чинним нормам надсилати відповідні скарги до органів влади.
Також варто ініціювати постійній діалог з місцевими органами влади щодо архітектурно доступних сховищ та планів, як їх нарешті такими зробити.
Влада має реагувати якомога оперативніше та дбати про безпеку своїх громадян.