Поради для швидкої психологічної допомоги собі та близьким у цей важкий час – Вікторія Чернова

Поради для швидкої психологічної допомоги собі та близьким у цей важкий час – Вікторія Чернова

Події 10 жовтня в Києві та по всій Україні призвели до чергової потужної хвилі стресу, страху, емоцій, з якими важко впоратися. Психологиня громадської організацї людей з інвалідністю Fight For Right Вікторія Чернова надає поради, як швидко опанувати себе і тих людей, хто поруч.

Найперше важливо пам’ятати, коли ви надаєте допомогу іншій людині, слід самим бути спокійними та стриманими. Ваш голос та пульс мають бути спокійними, у нормі. Не говоріть голосно, але тон має бути чітким і спонукальним, щоб людина до вас дослухалась.

Будь-яка допомога має надаватись за згодою; ви маєте попередити про свої дії!

Як діяти при можливих варіантах реакції на стресові події

Ступор. Людина не реагує на зовнішні подразники, заціпеніла в одній позі.

Потрібно попередити людину про те, що ви збираєтесь до неї торкатись. Говоріть чітко та спокійно, можливо, легенько розітріть долоні, трохи їх постискайте по черзі. Можете нахилитись над вухом людини та сказати фразу, що викликає сильні негативні емоції (наприклад «Пожежа!» або «Павук на плечі!»).

Нервове тремтіння. Перш за все, необхідно переконатись, що людина не замерзла. Після цього необхідно посилити тремтіння якомога сильніше. Трясти окремими кінцівками та всім тілом. До стану виснаження. Після цього необхідно посадити (а краще – покласти) людину у безпечне тепле місце, напоїти теплим чаєм, накрити ковдрою та дати відпочити чи поспати.

Важливо! Тремтіння в жодному разі не можна зупиняти, обіймати та притискати до себе. Необхідно дати енергії повний вихід з тіла.

Апатія. Повне знесилення, відсутність мотивації та пасивна реакція на зовнішні подразники. В такому випадку необхідно знайти максимально безпечне місце, дати теплого чаю та покласти людину спати під теплою ковдрою. Також якщо відчуваєте сонливість та нездатність щось зробити, – дайте собі можливість поспати, не намагайтесь бути продуктивним.

Істерика. Від звичайного плачу відрізняється надмірним виплеском енергії, невгамовністю. З людиною треба говорити спокійним тоном, короткими та зрозумілими фразами, пояснити їй ситуацію та надати допомогу. Наприклад: «Ці сили тобі ще потрібні. Сядь. Випий води, це допоможе».

Не залишайте людину наодинці, прослідкуйте за тим, щоб вона випила склянку води повільними ковтками; поясніть, що необхідно робити сильні гучні видихи, короткі вдихи. Можете постискати долоні людини, щоб повернути її в тіло. Після істерики настає сильне виснаження – необхідно подбати про те, щоб людина відпочила, можливо, поспала.

Агресія. Переконайтесь, що ви знаходитесь в безпеці та маєте сили та можливості допомогти людині, що агресивно поводиться. Приберіть усі предмети якими можна завдати шкоди. Говоріть спокійно, стримано, короткими фразами. Іноді допомагає гумор. Запропонуйте людині зробити щось корисне (наприклад прибрати, пересунути меблі). Головне – не затримувати та не згортати енергію, а знайти спосіб її вивільнити.

Надмірне збудження. Людина в такому стані може завдати шкоди собі або людям, що її оточують. Важливо зупинити людину та повернути її у стан реальності, якщо для вас це безпечно. Підійдіть до людини ззаду, просуньте руки під пахвами людини та трохи підійміть її над землею. Це допоможе людині зупинитись. Після цього важливо дати «легальний вихід» енергії – корисна праця або допомога з чимось. Якщо людина відчуває розпач та не може заспокоїтись – покладіть її долоню на ваш зап’ясток, місце пульсу (важливо щоб при цьому у вас було спокійне серцебиття) та поясніть що ви знаходитесь в безпеці.

Панічні атаки. Під час панічної атаки у людини порушується спокійний стан організму. Мозок відчуває паніку, сигналізує про те, що тіло ось-ось помре. Саме тому дуже важливо дати людині можливість «заземлитись», відчути своє тіло. Стопи на підлогу, щоб площа стопи повністю дотикалась до підлоги. Спину обперти – або до стіни, або до спинки стільця. Зробіть з людиною дихальні вправи (глибокий видих – затримка дихання – вдих – глибокий видих), постійно говоріть з нею спокійним голосом. Також можете покласти її руки собі на зап’ястя (якщо маєте повільне серцебиття).

Пам’ятайте, будь-яка реакція є нормальною. Важливо вміти допомогти собі та людині, що знаходиться поруч.

Нагадаємо, якщо вам потрібна психологічна допомога, звертайтеся за телефоном за номером 0-800-30-66-33

 

Психологічна допомога здійснюється за фінансової підтрики Primate’s World Relief and Development Fund.

***
На фото: молода рудоволоса жінка зі світлими очима у рожевій блузці дивиться вбік. Вона тримає у руках чорну папку, щось записує. Текст на фото: швидка психологічна допомога.

Читайте також