«Свій – своєму»: профільні організації були найефективнішими у допомозі евакуації людей з інвалідністю

«Свій – своєму»: профільні організації були найефективнішими у допомозі евакуації людей з інвалідністю

Найефективнішими в питанні допомоги з евакуацією людей з інвалідністю з України за кордон були українські та міжнародні профільні організації.

Про це свідчать результати дослідження «24.02: Евакуація людей з інвалідністю», проведеного громадською організацією Fight For Right за підтримки Програми розвитку ООН в Україні.

Результати дослідження ґрунтуються на 20 експертних інтерв’ю, які зібрані впродовж червня – серпня 2022 року. Опитані експерти та експертки зазначають, що часто співпраця щодо організації евакуації починалися з особистих контактів окремих працівників/ць залежно від професійного кола, релігійної спільноти чи міжнародної асоціації, до якої належить організація тощо, і потім співпраця вже виходила на інституційний рівень.

«Я знаю перевіреного волонтера, вони їздять на Схід, і вони зможуть відвезти нам ліки. Тобто особисті контакти в цій війні вирішують, як вони вирішували під час Революції Гідності, під час ковіду і взагалі завжди», – пояснює Вікторія Харченко, адвокаційна менеджерка та кейс-менеджерка громадської організації Fight For Right, яка займалася медичною евакуацією з лютого 2022 року.

Валентина Бутенко, директорка Центру реабілітації молодих людей з інвалідністю та членів їхніх сімей «Право вибору», розповідає, що буквально з перших годин повномасштабного вторгнення їй почали писати закордонні колеги із закликом «готуйтесь евакуювати людей».

«Я не повірила, що взагалі це зможу робити. Міжнародні волонтерські організації , які вже мали відповідний досвід, були найефективнішими. Наші партнери самі знаходили кошти, щоб найняти автобуси, розмістити людей, їх годувати тощо», – уточнює вона.

Співпраця з українськими та міжнародними організаціями передбачала роботу за різними напрямами:

  • Мережева підтримка та гуманітарна допомога.

До прикладу, мережева підтримка могла охоплювати: формування списків людей для евакуації та розміщення закордоном (“Rescue nal” у Харкові, мережа волонтерів в Запоріжжі, Кривому Розі, Одесі, Харкові, Києві); можливість одразу включатися в роботу тим, хто був у безпеці (мережа волонтерів “Fight For Right” в Україні та за її межами); перенаправлення запитів на громадські організації чи конкретних людей тощо.

  • Транспортна підтримка – допомога в організації евакуації потягами, автобусами тощо.
  • Фінансування – оплата оренди транспорту, закупівля палива, надання коштів, які можна оперативно використовувати для евакуації з окупованих територій тощо.
  • Організація тимчасових прихистків – розміщення евакуйованих людей у лікарнях, пансіонатах, геріатричних центрах, садочках, санаторіях, інших формах тимчасового прихистку для подальшого переміщення за кордон або для розміщення в Україні (Львівський міський центр реабілітації «Джерело» та Центр «Емаус» при Українському Католицькому Університеті).
  • Психологічна допомога – надання першої психологічної консультації і тривала терапія (проєкт «Ми поруч» у співпраці з Національним університетом «Києво-Могилянська академія»; Fight For Right почала надавати психологічну допомогу ще до повномасштабного вторгнення, коли почалися тривожні настрої тощо).

Чи не найкраще спрацювали профільні громадські організації та асоціації у європейських країнах.

Наприклад, Ольга Вовк-Собіна, громадська діячка, працівниця медичного відділу та соціальна педагогиня благодійного фонду «Щаслива дитина» (м. Запоріжжя), розповідає, що 24 лютого почала отримувати сотні повідомлень в месенджери з текстом «Яка вам допомога необхідна?».

«Вони були на різних іноземних мовах. І єдине, що поєднувало усі ці меседжі і повідомлення, це CF. Це скорочено cystic fibrosis, муковісцидоз, – пригадує експертка. – Я розуміла, що мені пишуть із-за кордону «свої», видихнула і почала дивитись, хто пропонує дійсно релевантну допомогу».

Схожу історію переказує і Тетяна Михайленко, членкиня правління Всеукраїнської благодійної організації «Даун Синдром» (м. Київ): «Нас приймали майже в усіх країнах-членах нашої Європейської асоціації. Ми навіть не очікували такого згуртування та рівня допомоги. Я зрозуміла, що спільнота наша набагато сильніша й глибша, ніж я думала про неї до цього. Знаю, що не всі асоціації так спрацювали, а наші стали стіною і підхопили все, що могли».

Про тих, хто спрацював найгріше розповідає Юлія Сачук, голова громадської організації людей з інвалідністю Fight For Right, координаторка екстреного реагування із порятунку людей з інвалідністю: «Великі організації, на кшталт Червоного хреста та інших, збирали інформацію для своїх доповідей та заяв, але практичної прямої допомоги день і вдень вони не пропонували. Дуже часто ми отримували відповідь «Це не в нашому мандаті», або «Ми з тим не працюємо», або «Подивіться в нас на сайті».

Юлія Сачук зазначає, що Fight For Right станом на січень 2023 року вдалося допомогти 6096 людям з інвалідності з початку повномасштабного вторгнення, але все було б інакше, якби підключилися державні інституції та великі міжнародні організації.

«Ми розуміємо, що допомогли з евакуацією дуже маленькій кількості людей. Але якби от десь там, на початку, відбулося кілька зустрічей та узгоджень, то це були би в рази інші цифри, бо держава і міжнародники мають відповідні повноваження, це їх обов’язок навіть», – підсумовує експертка.

Нагадаємо, дослідження «24.02: Евакуація людей з інвалідністю» проводилося у червні-серпні 2022 року.

20 експертних інтерв’ю були проведені з громадськими активістами та активістками, волонтерами/ками, представниками/цями державних структур та міжнародних організацій, які надають допомогу людям з інвалідністю.

Fight For Right – українська громадська організація людей з інвалідністю, заснована в 2017 році. З початку повномасштабного вторгнення організовує евакуацію людей з інвалідністю, забезпечує медикаментами, допоміжними засобами, а також надає юридичні консультації та психологічну підтримку.

Читайте також