“Евакуація 24.02” довела необхідність проведення деінституціалізації в Україні – дослідження

“Евакуація 24.02” довела необхідність проведення деінституціалізації в Україні – дослідження

Евакуація інтернатної системи, яка здійснювалася після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, відбувалася неефективно.

Про це свідчать результати дослідження «24.02: Евакуація людей з інвалідністю» проведеного громадською організацією Fight For Right за підтримки Програми Розвитку ООН в Україні. Дослідження ґрунтується на 20 експертних інтерв’ю, які зібрані впродовж червня – серпня 2022 року.

Респонденти і респондентки зазначають, що держава поклала надто велику відповідальність щодо евакуації людей із закритих інституцій, наприклад, психоневрологічних інтернатів та дитячих будинків, на місцеву владу, яка не мала необхідних ресурсів та контактів.

«Треба розділяти індивідуальну евакуацію, тобто, людей, які дієздатні, які здатні приймати самі рішення, які живуть удома з родичами або самі, і евакуацію інституцій. Тому що, якщо це інституція, то за неї відповідальна держава. І державі варто подумати про те, щоб евакуювати інституцію не тоді, коли вже горить, а коли ще безпечно, – пояснює Вікторія Харченко, адвокаційна менеджерка та кейс-менеджерка громадської організації Fight For Right, яка займалася медичною евакуацією з лютого 2022 року.

Групова евакуація сама по собі складна, а тут ще це люди старшого віку і їх треба везти в якусь точку. Не можна їх везти в нікуди, як це може бути при індивідуальній евакуації. Було важко знайти транспорт і знайти розміщення».

«Треба розуміти, що за кордоном інтернатних закладів практично немає, тому розміщення цих людей – це було дуже гостре болюче питання. Їх спершу розміщували по закладах західної України, а потім групами вивозили за кордон», – додає Зореслава Люльчак, директорка Комунальної реабілітаційної установи змішаного типу «Львівський міський центр реабілітації «Джерело».

«Якшо ми займаємось евакуацією і дотримуємось прав людини, то людина, яка переміщена з інституції не має бути вдруге інституціозована. Це порушення її гідності, про таке соромно навіть чути», – підсумовує Юлія Сачук, голова громадської організації людей з інвалідністю Fight For Right, координаторка екстреного реагування із порятунку людей з інвалідністю.

Експерти зазначають, що держава має продовжити реформу з деінституціоналізації, яка розпочалась в Україні у 2017 році, з урахуванням керівних принципів від Комітету ООН з прав людей з інвалідністю щодо незалежного проживання й залучення до суспільства людей з інвалідністю.

На період військового протистояння також варто визначити зони за рівнями небезпеки (зелену, жовту та червону) і розробити алгоритм дій для закритих інтернатних закладів у кожному випадку.

При цьому мають бути визначені конкретні відповідальні за евакуацію та можливу співпрацю з громадськими організаціями.

«Дуже важливо зрозуміти, хто за це все відповідає, і не скидати все лише на персонал. Бо з однієї сторони, вони відповідальні й мають робити свою роботу, а з іншої – вони теж люди і мають рятувати себе та свої родини, – уточнює Вікторія Харченко.

Це всіх інституцій стосується закритих. Це дитбудинки, центри соціального захисту, геріатричні пансіонати, а також тюрми та СІЗО. Наприклад, у київському СІЗО не виводили затриманих в укриття. У Харкові обстріляли одну з колоній. Тож питання щодо того, що робити з людьми, які знаходяться в місцях несвободи, в закритих інституціях, і які є під опікою держави, – це питання до держави. Їй варто розробити якісь зрозумілі стандарти».

Нагадаємо, дослідження «24.02: Евакуація людей з інвалідністю» проводилося у червні-серпні 2022 року. 20 експертних інтерв’ю були проведені з громадськими активістами та активістками, волонтерами/ками, представниками/цями державних структур та міжнародних організацій, які надають допомогу людям з інвалідністю.

Fight For Right – українська громадська організація людей з інвалідністю, заснована в 2017 році. Упродовж лютого – жовтня 2022 року Fight For Right надала допомогу 5 041 людині з інвалідністю та їхнім родинам.

Читайте також