Деінституціалізація інтернатної системи уже сьогодні – в ООН затвердили нові Керівні принципи для України

Деінституціалізація інтернатної системи уже сьогодні – в ООН затвердили нові Керівні принципи для України

Комітет ООН з прав людей з інвалідністю затвердив Керівні принципи з деінституціалізації й створення умов для реалізації права людей з інвалідністю на незалежне проживання й залучення до суспільства.

Про це у своєму твітері повідомляє заступник голови Комітету ООН Джонас Рускус.

Чернетка документу вже опублікована на сайті Комітету ООН, найближчим часом очікується офіційна заява.

Ці Керівні принцпи ґрунтуються на досвіді людей з інвалідністю до та під час пандемії, де йшлося про збільшення кількості людей з інвалідністю в інституціях, шкідливий вплив інституціоналізації на їхній добробут, а також насильство щодо людей з інвалідністю, нехтування їхніми правами, зловживання щодо них, жорстоке поводження та катування, зокрема із застовування хімічних препаратів та фізичних обмежень.

Пандемія посилила ці явища, а системи нагляду за правами людини та незалежний моніторинг були обмежені або призупинені.

Важливо відзначити, що ці Керівні принципи обов’язкові до виконання і державам, які перебувають у надзвичайних ситуаціях.

Процес підготовки Керівних принципів розпочався наприкінці 2020 року та став результатом процесу участі Глобальної коаліції з деінституціалізації та понад 500 жінок з інвалідністю, дітей з інвалідністю, людей з альбінізмом та представників низки громадських організацій.

Зокрема, організація людей з інвалідністю Fight For Right надала зібрані свідчення, досвід та пропозиції щодо процесу деінституціалізації в Україні.

“Ухвалення цих Керівних принципів з деінституціалізації – дуже вчасне для України, якій нарешті треба визнати, що ця реформа інтернатних закладів, шкіл для дітей з інвалідністю, геріатричних пансіонатів та інше неминуча. Зрештою, зірвати пластир – та піти працювати”, – коментує менеджерка з адвокації Fight For Right Ірина Федорович і додає, що команда Fight For Right готова бути поруч з державою і допомагати експертизою та кращими практиками задля здійснення цієї реформи.

Нагадаємо, у серпні цього року делегація Fight For Right відвідала 27-му сесію Комітету ООН з прав людей з інвалідністю, на якій зокрема йшлося про необхідність деінституціалізації місць несвободи для людей з інвалідністю, а також про прогалини в міжнародному гуманітарному реагуванні на надзвичайну ситуацію, викликану російським повномасштабним вторгненням, й насильницькі зникнення людей з інвалідністю на тимчасово окупованих територіях.

Ця публікація створена ГО “Боротьба за права” за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES). Будь-які думки, висловлені тут, належать авторам і не обов’язково відображають погляди IFES.

Читайте також