“Це дослідження є абсолютно унікальним” – представниця УКФ про дані щодо культурних прав українців

“Це дослідження є абсолютно унікальним” – представниця УКФ про дані щодо культурних прав українців

Презентація результатів всеукраїнського опитування про культурні права людей з інвалідністю відбулася 20 жовтня у музеї історії міста Києва. Це перше в Україні репрезентативне опитування щодо стану дотримання культурних прав людей з різними видами інвалідності.

Серед спікерів і спікерок заходу були: Юлія Сачук, голова громадської організації людей з інвалідністю Fight For Right, Ярослав Петраков, генеральний директор Директорату стратегічного планування та європейської інтеграції Міністерства культури та інформаційної політики України, Оксана Прасюк, керівниця аналітичного відділу Українського культурного фонду, проф. Володимир Паніотто, генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології, Леоніда Пономарьова, депутатка Київської обласної ради VIII скликання та Надія Добрянська, аналітикиня дослідження.

Оксана Прасюк, керівниця аналітичного відділу Українського культурного фонду високо оцінила дослідження:

“Результати того дослідження, з яким ми познайомилися, стануть для нас дуже важливим інструментом для покращення програми “Інклюзивне мистецтво”, яку ми будемо продовжувати і в майбутньому. Тому що українська культура має бути доступною для всіх! І дуже важливо, щоб люди в різних куточках України, з різними групами інвалідності, з різними особливостями, які заважають включатися до культурного продукту, могли це робити і ми будемо надалі долучатися до цього важливого завдання. Для мене як для аналітикині, як для керівниці аналітичного відділу, дуже важливо, що я можу не тільки говорити про програму “Інклюзивне мистецтво”, але і про програму “Аналітика культури”. Я надзвичайно високо оцінюю саме цей проект, тому що він абсолютно унікальний і він дає нам точне, об’єктивне знання, на яке можна спиратися. І, власне, є таким собі своєрідним мостом між знаннями як основою для аналітики і планування будь-який дій і програмою “Інклюзивне мистецтво” як втілення тих знань, які ми отримали завдяки цьому дослідженню”

Голова громадської організації людей з інвалідністю Fight For Right Юлія Сачук під час презентації зауважила:
“Доступність культури для людей з інвалідністю часто маскується протилежними поняттями: пільгові квитки, переклад жестовою мовою одного зі ста концертів чи звукоопис до одного зі ста фільмів. Або “занесемо на руках на другий поверх” замість зробити безпершкодною будівлю. Я втомилася спостерігати за цим, а особливо непокоїть, що й влада підтримує такі “практики”. Пандемія коронавірусу актуалізувала потребу змінювати ситуацію”. Основна мета проекту “Мистецтво для всіх” та дослідження, наголосила Юлія, – “Привідкрити завісу до істинної ситуації з дотриманням культурних прав людей з інвалідністю: дізнатися саме їх думки, вподобання, перешкоди, з якими стикаються у реалізації культурних прав. І наскільки взагалі люди з та без інвалідності знають про доступність мистецтва в Україні? Адже політика реалізується, приймаються постанови і стратегії, виділяються кошти з державного бюджету” Чи є вони ефективними? До прикладу, більше половини дорослого населення України без інвалідності (56.3%) вважають, що люди з інвалідністю мають можливість відвідувати всі культурні заходи на однаковому рівні з людьми без інвалідності. І ця цифра говорить про незнання суспільства про те, що як мінімум десята його частина залишається сегрегованою, поза культурним життям в країні. Ми отримали перші відповіді, кожну відповідь, цифру, закономірність варто досліджувати далі”.

Ключові результати дослідження включають у себе такі дані:

  • У 61% опитаних людей без інвалідності інвалідність асоціювалася з чимось негативним, таким, що обмежує: “непрацездатні”, “люди з обмеженими можливостями”, “люди, які не можуть себе самостійно обслужити”, “люди, які потребують допомоги”, “безпорадні”, “недієздатні”, “люди, які стикаються з життєвими труднощами”, “люди з труднощами в спілкуванні”.
  • Приблизно дві третини людей з порушеннями опорно-рухового апарату (64%) не відвідують культурні заклади та події взагалі. Менше половини людей з порушеннями зору (46%) та лише кожна п’ята людина з порушеннями опорно-рухового апарату (23%) бували на культурних заходах, в яких, на їх думку, враховувалися, їхні потреби у зв’язку з інвалідністю.
  • Дві третини українців (66%) вважає державу, і майже половина (49%) – органи місцевого самоврядування відповідальними за створення умов для рівного доступу людей з інвалідністю та без до культурних подій і закладів культури.
  • Більше третини людей з порушеннями зору (37%) вважають, що книг у доступному форматі могло б бути більше.
  • За результатами опитування людей з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень, 40% опитаних жінок та 24% опитаних чоловіків не вміють читати. Цифри дають змогу припустити вплив гендерних стереотипів на процес навчання та виховання людей з інтелектуальними порушеннями.
  • Приблизно третина українців з та без інвалідності відзначили, що гроші та час – основні фактори, які перешкоджають їм займатися творчістю частіше.

Опитування було проведено командою громадської організації людей з інвалідністю Fight For Right у партнерстві з Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС). Дослідження проведено з 15 до 22 вересня 2021 року методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Опитано 2002 респондентів. Вибірка репрезентативна для дорослого населення (віком 18 років і старше) України. До вибірки не включаються території, які тимчасово не контролюються владою України – АР Крим, окремі райони Донецької та Луганської областей. Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищує: 2,4%.

З повним аналітичним звітом можна ознайомитися за посиланням.

Довідка. Дослідження було проведено в рамках проекту “Мистецтво для всіх: дослідження ситуації з дотриманням культурних прав людей з інвалідністю в Україні” за підтримки Українського культурного фонду. Позиція Українського культурного фонду може не збігатись з думкою авторів. Проєкт направлений на вивчення запиту людей з різними типами інвалідності на культурний продукт шляхом проведення серії фокус-груп, анкетування і всеукраїнського соціологічного опитування. Проєкт виконується ФОП Сачук Юлія Миколаївна.

Читайте також