Закон, який змінив ставлення до людей з інвалідністю. Що відомо про ADA?

Закон, який змінив ставлення до людей з інвалідністю. Що відомо про ADA?

26 липня — дата прийняття Закону про американців з інвалідністю / American Disability Act (ADA). Своїми активними діями, зокрема «Повзучим» протестом сходами Капітолію, американцям з інвалідністю вдалося відстояти рівність і свободу. Це історична подія, коли президент Джордж Буш-старший підписав закон, що припинив сегрегацію людей з інвалідністю.

“Одна з найбільших цінностей ADA — не лише у сильних словах, написаних кров’ю і потом багатолітньої боротьби, а й в дієвості: кожна людина з інвалідністю в Америці за допомогою ADA може захистити свої права”, – коментує 32-гу річницю прийняття Закону про американців з інвалідністю голова громадської організації Fight For Right Юлія Сачук.

І додає, що йдеться, у першу чергу, про доступність простору, транспорту, інформації, якісну освіту, гідне працевлаштування, ефективну реабілітацію, які є “невід’ємними для повноцінного життя кожної людини з інвалідністю”.

“Це те, чого ми прагнемо досягти при відбудові України. Тому ADA для мене є символом гідності кожної людини з інвалідністю не лише в США, а й у всьому світі; є символом гідності і справедливості держави щодо всіх своїх громадян; є символом світу, у якому цінним є життя кожної людини з інвалідністю”, – наголошує Сачук.

У тому, що ADA дає основні стандарти та правила, що необхідні для відбудови України переконана й Марсі Рот, директорка World Institute on Disability в США та партнерка Fight For Right:

“Це справді рух уперед до вільної та демократичної української нації з доступною інформацією, програмами, будівлями, будинками, вулицями, робочими місцями, школами та виборчими ділянками. Давайте покладемо край інституціалізації дітей і дорослих з інвалідністю та дамо кожному реальну можливість бути частиною своєї спільноти. ADA закріплює позицію, що всі люди з інвалідністю мають жити в найбільш інтегрованих місцях із підтримкою та послугами”.

Ця публікація створена ГО “Боротьба за права” за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES). Будь-які думки, висловлені тут, належать авторам і не обов’язково відображають погляди IFES.

Читайте також