Заява Fight For Right щодо примусового переміщення Російською Федерацією дітей з інвалідністю з інтернатів тимчасово окупованої Херсонщини

Заява Fight For Right щодо примусового переміщення Російською Федерацією дітей з інвалідністю з інтернатів тимчасово окупованої Херсонщини

З початком окупації ще у 2014 році Росія використовує тактику примусового переміщення мирного населення. Під ці примусові переміщення потрапляють і мешканці інтернатних закладів, як для дітей, так і для дорослих з інвалідністю. Лише за даними Національного інформаційного бюро зареєстровано 8 709 заяв про депортацію дітей (серед яких є і діти з інвалідністю) в Росію за період з 24 лютого 2022. Крім того, депортації також відбуваються на тимчасово окуповані з 2014 року українські території. Кількість примусово переміщених дорослих з інвалідністю не відома.

Останніми днями російські окупанти поширюють інформацію про те, що Збройні сили України планують обстріли цивільної інфраструктури Херсону. Під цим приводом відбувається масове вивезення українців та українок на інший берег Дніпра, на територію тимчасово окупованого Криму або в Російську Федерацію.

Зокрема, 20 жовтня російські військові вивезли полонених, як військових, так і утримуваних ними цивільних. За інформацією директорки департаменту у справах ЗМІ та зв’язків з громадськістю Херсонської міської ради Гаяне Оганесян, полонених утримували в нелюдських умовах: вони не отримували нормального харчування та лікування, а камери були переповнені. Куди саме їх вивезли невідомо.

21 жовтня Голова Херсонської ОВА Ярослав Янушевич повідомив, що російська армія вивезла машинами швидкої допомоги до тимчасово окупованого Сімферополя 46 дітей віком до 5 років з Херсонського обласного будинку дитини.

7 жовтня російські окупанти на базі Олешківського дитячого будинку-інтернату створили однойменну “свою установу” та призначили нового “директора інтернату”, на той момент в інтернаті залишалось 82 дитини, 40 з яких паліативні.

Однак вже 22 жовтня за даними керівника Офісу президента України Андрія Єрмака, звідти було вивезено 12 дітей з інвалідністю до психіатричної лікарні №5 в селі Строгонівка (АР Крим).

Викрадення та примусове переселення на територію окупованого Криму, Білорусі та/або РФ воєнний злочин, який регулярно вчиняють росіяни щодо цивільних українців та українок. Коли це стосується дітей та дорослих, які проживають в інтернатних закладах, не мають навичок самостійного проживання та не можуть зв’язатись з рідними, цей злочин може залишитись не поміченим. Fight For Right, як організація-членкиня “Коаліція 5 ранку” докладе максимум зусиль, щоб всі воєнні злочини щодо людей з інвалідністю були ретельно задокументовані, докази були передані як до національних органів влади, так і до міжнародних механізмів притягнення до відповідальності.

Однак вже зараз ми звертаємось до органів влади з вимогою ретельно документувати всі примусові переміщення та інші воєнні злочини щодо всіх інтернатних закладів та інших місць несвободи, які потрапили під тимчасову окупацію, адже мешканці та мешканки не можуть самостійно відновлювати свої права та потребуватимуть усієї можливої допомоги, щоб повернутись на територію України. І це обов’язок держави мати облік й піклуватись про долю всіх цих людей.

Читайте також