“Для нас без нас”: як пройшов конкурс на посаду директорки «Трампліну»?

“Для нас без нас”: як пройшов конкурс на посаду директорки «Трампліну»?

Нещодавно було опубліковано звернення представників благодійного товариства допомоги особам з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень «Джерела» щодо занепокоєння результатами конкурсу на посаду директорки Київського міського комунального центру комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень «Трамплін» у м. Київ. У чому криється небезпека для клієнтів/клієнток «Трампліну» і чому такий вибір занепокоїв правозахисників/правозахисниць – пояснюємо у наших інформаційних картках.

ЧИМ ЗАЙМАЄТЬСЯ ОРГАНІЗАЦІЯ “ТРАМПЛІН”?

Київський міський комунальний центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень «Трамплін» – реабілітаційна установа, метою якої є здійснення комплексу реабілітаційних заходів, спрямованих на створення умов для всебічного розвитку осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних та психічних порушень, які досягли повноліття, засвоєння ними знань, умінь, навичок, досягнення та збереження їхньої максимальної незалежності, фізичних, розумових, соціальних, професійних здібностей з метою максимальної реалізації особистого потенціалу.

У «Трампліні» кияни з інтелектуальними порушеннями займаються посильною працею, завдяки послугам комплексної реабілітації регулярно відновлюють функції самообслуговування і соціалізації, які постійно втрачаються через особливості їхнього стану.

Більшість членів БТ «Джерела», які мають інвалідність внаслідок інтелектуальних порушень не можуть працювати на відкритому ринку праці і регулярно відвідують «Трамплін».
Найважливішим чинником високої якості послуг «Трампліну» є позитивний мікроклімат, провідну роль у створенні якого має лідерка колективу.


ЯК БУЛО ДО?

У «Трампліні» люди з інтелектуальними порушеннями знаходять розуміння, високваліфіковану допомогу, включення до життя столичної громади.
Чинна директорка «Трампліну» Ольга Маруда за рік виконання обов’язків удосконалила заходи безпеки для клієнтів, ініціювала запровадження їх самоврядування, онлайн послуг у період карантину, етичних норм та заходів із протидії психологічному вигоранню для колективу, елементів формату легкого читання та простої мови для інформаційної та комунікативної доступності, налагодила ділові контакти з українськими та міжнародними недержавними організаціями.


ЩО СТАЛОСЯ?

25 жовтня 2021 року відбулася робота конкурсної комісії із призначення директорки Центру «Трамплін». Члени/членкині БТ «Джерела» розчаровані результатами засідання цієї комісії.
Під час засідання комісії думки розділилися: за Ірину Жидченко проголосували винятково представники/представниці Департаменту соціальної політики міста Києва (4 голоси), тоді як три голоси від різних громадських об’єднань віддали перевагу Ользі Маруді.

Представники/представниці БТ «Джерела» завважують, що є сумніви щодо компетенції Ірини Жидченко для надання послуг у «Трампліні». Зокрема, з неї не зняті обвинувачення у перевищенні службових повноважень на попередній посаді. У «Трампліні» аналогічне перевищення повноважень містить ризик психологічної травми для клієнтів, працівників і батьків.

Під час засідання на адресу пані Маруди звучали обвинувачення у неналежному рівні адміністрування установою. Представники/представниці БТ «Джерела» визнають, що рівень адміністрування справді необхідно поліпшувати.

Однак, на думку батьків і клієнтів, саме пані Маруда повинна продовжувати очолювати центр «Трамплін», адже має профільну освіту, високі моральні якості, продемонструвала розуміння особливостей цільової групи при організації реабілітації.
Сумніви щодо компетенції організовувати надання послуг у «Трампліні» без розуміння цільової групи викликає також і освіта пані Жидченко: бухгалтерський облік та державне управління.
Більше того, план перспективного розвитку установи, представлений пані Жидченко містить такі положення, де половина запланованого вже втілено у життя чинною лідеркою «Трампліну», а інша половина або нездійсненна, або не ефективна.


ЧИ БУЛО ТУТ ЯКЕСЬ ПОРУШЕННЯ. ЯКЕ САМЕ?

Були. Нагадуємо, що члени/членкині громадських організацій представляли думку осіб з інвалідністю, а перед прийняттям рішень, які стосуються людей з інвалідністю, органи влади зобов’язані проводити з ними тісні консультації через організації, що їх представляють. Запитів про проведення таких консультацій перед відбором директорки «Трампліну» не було. Відтак, пункт 3 статті 4 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю процедурою порушено.


КОМЕНТАР FIGHT FOR RIGHT

Експертки FIGHT FOR RIGHT дуже занепокоєні ситуацією, що склалася у «Трампліні».
На нашу думку, по-перше, у прийнятті рішення щодо обрання нової директорки, повинна бути врахована думка людей з інвалідністю та їх законних представників. Бо саме вони є кінцевими бенефіціарами в отриманні послуг від “Трампліну”.

Експертки FIGHT FOR RIGHT зараз детально вивчають ситуацію, що склалася. у разі, виявлення будь-яких порушень у процедурі обрання нової директорки “Трампліну”, наші спеціалістки готові надати свою оцінку, провести адвокаційну кампанію для усунення порушень та в інтересах людей з інвалідністю.

Читайте також