Дослідження показало, яких ресурсів найбільше бракувало під час евакуації людей з інвалідністю

Евакуація людей з інвалідністю від війни в Україні здійснювалась в умовах обмежених ресурсів та їх постійного пошуку.
Про це свідчать результати дослідження «24.02: Евакуація людей з інвалідністю», проведеного громадською організацією Fight For Right за підтримки Програми розвитку ООН в Україні.
Результати дослідження ґрунтуються на 20 експертних інтерв’ю, які зібрані впродовж червня – серпня 2022 року. У пошуку ресурсів опитані експерти/ки спиралися вже на наявних донорів, партнерів, на особисті та інституційно напрацьовані соціальні контакти та зв’язки.
Звісно, що значно зросла потреба у коштах. Наприклад, кількома громадськими організаціями були організовані великі кампанії на фандрайзингових платформах. Fight For Righ через платформу GoFundMe, станом на 19 січня 2023 року, було зібрано 501 721 євро, більшість донатів – від спільноти людей з інвалідністю з різних країн. На ці кошти не лише здійснювалась евакуація, а й велись пошук та закупівля асистивних та реабілітаційних технологій.
Деякі організації проводили збір коштів на конкретні термінові заходи з евакуації з окупованих територій (переважна частка переказів була на паливо та від конкретних людей з особистих карток з України і закордону). До прикладу, такі заклики робила громадська спілка «Асоціація Гуманітарний центр «Все буде добре», яка здійснювала евакуацію цивільного населення з Донецької та Луганської областей.
Часом траплялися випадки, коли працівники/ці та волонтери/ки закладали власні кошти до моменту, коли було знайдено інші ресурси і була можливість це компенсувати.
«Не працювали рахунки юридичної особи і доводилося за свої кошти купували їжу підопічним, – пригадує Валентина Бутенко, директорка центру реабілітації молодих осіб з інвалідністю та членів їхніх сімей «Право вибору» (м. Харків). І експертка додає:
«Загалом, нам допомагали і українські волонтерські організації, але все ж таки найбільше іноземні організації, які давали нам кошти, щоб найняти автобуси, купити паливо, надсилали медикаменти».
Практично кожна організація, яка проводила евакуацію, активно залучала волонтерів, водіїв та транспорт. Здебільшого люди робили це безкоштовно.
«Найбільшою потребою був людський ресурс. На початку ми мали дуже багато волонтерів… до десяти волонтерів приходили, опрацьовували записи, телефонували людям і питали про їхні потреби, зустрічали. Потрібно було, власне, зустріти людей з вокзалу. Підключали інших волонтерів, машини і хлопців, які могли би носити людей, пересаджувати з візка в машину, з машини у візок», – розповідає Наталія Федорченко, волонтерка центру «Все буде добре».
З інституційних механізмів спрацювали вже наявні партнерські зв’язки організацій через попередню діяльність: членство в міжнародних асоціаціях, часткове співфінансування діяльності громадської організації з міського бюджету, перерозподіл коштів від донорів та з інших проєктів на актуальні потреби, налагодження співпраці з новими партнерами зі світового бізнесу.
До прикладу, організація Fight For Right залучила до співпраці Google, Zalando, Lush, Cerner Health Services Deutschland GmbH, AT&T Inc., BMS, Max Hamburgers, галерею Bildhalle та музичний фестиваль Baskin Music Festival.
Актуальним став пошук ресурсів для можливості відновлення попередньої діяльності – надання реабілітаційних та соціальних послуг у більших масштабах (потреба в додаткових приміщеннях), у нових місцях, до яких евакуюють людей з інвалідністю, та розвиток сталої допомоги.
Деякі активісти/ки звернули увагу на те, що з часом втрачається людський ресурс, оскільки мало або зовсім немає підтримки волонтерів, хоча потреба у них зберігається, бо наразі невідомо, як довго буде тривати активна фаза військових дій.
Нагадаємо, дослідження «24.02: Евакуація людей з інвалідністю» проводилося у червні-серпні 2022 року.
20 експертних інтерв’ю були проведені з громадськими активістами та активістками, волонтерами/ками, представниками/цями державних структур та міжнародних організацій, які надають допомогу людям з інвалідністю.
Fight For Right – українська громадська організація людей з інвалідністю, заснована в 2017 році. З початку повномасштабного вторгнення організовує евакуацію людей з інвалідністю, забезпечує медикаментами, допоміжними засобами, а також надає юридичні консультації та психологічну підтримку.