Київ засяяв світлом прав людей з інвалідністю: подробиці

Київ засяяв світлом прав людей з інвалідністю: подробиці

Громадська організація Fight For Right провела першу в Україні акцію видимості людей з інвалідністю Lights for Rights. Подія відбулася у Києві на Майдані Незалежності 12 грудня.

За результатами нещодавнього дослідження Fight For Right і КМІС, лише 1 % опитаних українців вважають, що люди з інвалідністю – це “звичайні” люди, “люди з такими ж правами, як і всі”. Чому так мало? Бо політика держави у цій сфері є непослідовною та хибною, а людей з інвалідністю все ще не залучають до прийняття рішень щодо них самих.

Саме тому, щоб донести до влади та суспільства свої вимоги щодо захисту прав людей з інвалідністю, близько сотні людей з усієї України вийшли у центр столиці з ліхтариками та плакатами. Як це було – дивіться у галереї.

Найголовнішим досягненням акції стало виголошення спільнотою списку переліку необхідних змін у сфері захисту прав людей з інвалідністю (правозахисний порядок денний). Озвучені вимоги стосуються сфер освіти, працевлаштування, політичної участі, медичних послуг, залізничного транспорту тощо. З їх детальним переліком можна ознайомитися тут. Організаторки переконані, що їм вдалося привернути увагу до викликів, з яким стикається спільнота людей з інвалідністю.

“Ми вийшли на акцію, бо з нас годі. Годі не рахуватися із нашими інтересами та правами; досить запрошувати нас на заходи лише номінально та не враховувати нашу думку. Політика в сфері інвалідності має насамперед робитися людьми з інвалідністю. Наші учасники й учасниці вийшли за права більше 2,7 мільйонів людей з інвалідністю в Україні. І це зовсім не маленька група, думкою якої можна нехтувати. Для порівняння: населення Києва – 2,9 мільйонів. Хіба можна дозволити і далі ігнорувати стільки людей?” – Юлія Сачук, голова ГО Fight For Right.

Свою участь в акції Lights for Rights прокоментував Віталій Пчолкін, голова правління ГО Група активної реабілітації: “Я підтримую бажання спільноти змінювати і посилати такі рішучі вимоги до тих, хто приймає рішення у нашій країні. Цей порядок денний – це виконане попереднє дослідження і така жива думка і людей з інвалідністю, і фахівців. Ми могли впливати на процес прийняття адженди – тому це живо, прозоро. До того ж, це можливість зайвий раз нагадати про те, що ми існуємо, і що у нас взагалі є права”.

Ідентичні акції одночасно пройшли у Старобільську, Маріуполі та Слов’янську. Кількість учасників й учасниць на місцях – понад сто.

Світлом прав людей з інвалідністю підсвітили і Костел Святого Миколая. Його колір – фіолетовий – невипадковий, адже він символічний для правозахисного руху людей з інвалідністю.

На підтримку Lights for Rights було запущено онлайн-флешмоб #МенеВидно, в якому люди ділилися історіями про людей з інвалідністю та підсвічували їх права.

Ініціатива виконувалася ГО «Fight For Right» за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” та ЄС, в рамках партнерства EU4USociety, та проєкту “Європейський Союз для сталості громадянського суспільства в Україні”, що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу, а також – завдяки National Democratic Institute.

Читайте також