Місцеві вибори 2020: як і за кого голосуватимуть виборці.

Місцеві вибори 2020: як і за кого голосуватимуть виборці.

16 липня Верховна Рада України проголосувала за правки до Виборчого кодексу. Серед них модель нового бюлетеня, відкриті партійні списки, квоти, зменшення застави для кандидатів, обмеження паралельного балатування та інше.

Тож, спробуємо пройтись коротко по змінах, та що вони означають для виборців.
Відкриті партійні списки мали б означати, що виборці, а не партія визначатиме хто з кандидатів отримає місце у Раді.

Але
виборча квота – це кількість голосів виборців, необхідних для отримання одного депутатського мандата, такий собі прохідний бал, який має набрати депутат.
ВРУ підтримала квоту у 25%, що це означає, на прикладі пояснив депутат Роман Лозинський у коментарі Руху ЧЕСНО “Якщо партія тебе поставила 40-м у списку, а пройде 10 депутатів, то, щоб потрапити в прохідну 10-ку, треба набрати не просто більше голосів, ніж інші, а більш ніж 1250 голосів (на прикладі Львова) і, окрім того, більше за інших.”

Тобто, це знову спонукає закритість списків, тоді, як квота у 5% дійсно зробила б їх відкритими.

В той самий час
у одному виборчому бюлетені вам доведеться голосувати двічі. 1 – поставити стандартну галочку, або хрестик навпроти партії та 2 – ретельно вималювати цифру, що відповідає обраному вами кандидату-представнику партії. Пронумерований список з 10 кандидатів додається в правій частині бюлетеня навпроти назви кожної з партій. І це вже остаточно ставить хрестик на голосуванні виборців, які мають порушення зору або інтелектуальні порушення. Та і щодо людей старшого віку чи людей з порушенням моторики, також не впевнені, чи зможуть вони вільно проголосувати. Надія тільки на м’язеву пам’ять, яка сформувалась за роки паперової переписки, коли на конвертах доводилось виводити цифри індексу отримувача у відповідних квадратиках.

Хорошою можна назвати новину про
зменшення грошової застави для кандидатів. І це дійсно так. Депутати таки ухвалили зміну застави на 4 мінімальні зарплати на кожні 90 000 виборців замість 4 мінімальні зарплати на кожні 10 000 виборців. Це означає, що наприклад, для Київського кандидата в депутати застава становитиме 444 тис. грн. А для кандидатів з Івано-Франківська, Кропивницького або Чернівців – 38 тис. гривень

Також
відтепер кандидати більше не зможуть балатуватися одночасно до місцевих, обласних та районих рад. Заборона паралельного балатування передбачає, що будь-який кандидат зможе одночасно балотуватись лише на 2 рівні місцевих рад, а кандидат на посаду мера великого міста, де понад 75 тисяч виборців, зможе одночасно висуватися тільки до міської ради свого населеного пункту.

Матеріал опубліковано в рамках проекту “Разом за доступні вибори”, який реалізується за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги від уряду Великої Британії.

Проект: Виборчі права людей з інвалідністю

Читайте також