Під час порятунку українці з інвалідністю були не тільки об’єктами послуг та благодійності – дослідження

Під час порятунку українці з інвалідністю були не тільки об’єктами послуг та благодійності – дослідження

Люди з інвалідністю долучалися до організації евакуації та логістики доставки гуманітарної допомоги, налагодження контактів для здійснення порятунку, прокладання маршрутів, пошуків доступного прихистку, забезпечення ліками та асистивними технологіями тощо.

Люди з інвалідністю долучалися до ініціатив з рятування як ініціатори/ки рятувальних кампаній, працівники/ці громадських організацій або як волонтери/ки.

Про це свідчать результати дослідження «24.02: Евакуація людей з інвалідністю», проведеного громадською організацією Fight For Right за підтримки Програми Розвитку ООН в Україні. Дослідження ґрунтується на 20 експертних інтерв’ю, які зібрані впродовж червня – серпня 2022 року.

Із початком бойових дій питання евакуації осіб з інвалідністю постало питання гостро, адже стало зрозуміло – босховища у нас не пристосовані, жодного місця не можна знайти маломобільній людині, щоб сховатися, – розповідає Юрій Понькін, голова громадської організації «Рух без меж», яка створена особами з інвалідністю та без такої на правах рівності (м. Кривий Ріг). –Ці питання порушувалися раз за разом, врешті решт, об’єднавши зусилля кількох громадських організацій, ми втілили план евакуацій осіб з інвалідністю і почали зі свого міста, з Кривого Рогу».

«Коли міжнародні волонтерські організації, які вже мали відповідний досвід, мені сказали «Готуйтесь евакуювати людей», я не повірила, що це зможу робити, – пригадує Валентина Бутенко, директорка центру реабілітації молодих осіб з інвалідністю та членів їхніх сімей «Право вибору» (м. Харків). – А вже у березні ми вивозили людей у досить комфортних умовах. Навіть мали автобуси та везли їх через всю Україну».

«Я самостійно шукала саме польські організації, котрі можуть прийняти моїх підопічних на першому перетині кордону, допомогти з лікувальними закладами та розселенням, бо таких пацієнтів не можна селити в табори, їм потрібні особливі умови – людина хвора поряд і вони одразу інфікуються, а це є загрозою для життя», – уточнює Ольга Вовк-Собіна, громадська діячка, працівниця медичного відділу та соціальна педагогиня благодійного фонду «Щаслива дитина», який надає допомогу хворим дітям, сиротам та малозабезпеченим сім’ям (м. Запоріжжя).

Голова громадської організації людей з інвалідністю Fight For Right Юлія Сачук зауважує, що попри те, що “війна витала у повітрі”, ніхто не очікував – наскільки самі люди з інвалідністю спроможні бути вагомою частиною процесів з порятунку людей:

“До 24 лютого люди з інвалідністю були об’єктами допомоги. Але ця допомога не була належним чином спланована. І ні держава, ні міжнародні гуманітарні організації не очікували, що з перших днів війни ми як організація людей з інвалідністю почнемо рятувати людей. І не тільки приймати виклики й контактувати людей. А самі організовувати евакуації – приймати запити, продумувати логістику, оплачувати евакуацію. І це робити на системному рівні вже впродовж дев’яти місяців”.

А фактично виконувати 11 статтю Конвенції про права осіб з інвалідністю, в якій йдеться про зобов’язання держави вживати “усіх необхідних заходів для забезпечення захисту й безпеки осіб з інвалідністю у ситуаціях ризику, зокрема в збройних конфліктах, надзвичайних гуманітарних ситуаціях та під час стихійних лих”, коментує Юлія Сачук.

На момент початку повномасштабного вторгнення Росії законодавство України не містило чітких та вичерпних регулювань, які окремо стосувались би евакуації та загалом порятунку людей з інвалідністю, тож громадський сектор та волонтери прагнули дотримуватися принципу «нічого для нас без нас».

Задля того, щоб:

  • люди відчували свою суб’єктність, могли самостійно ухвалювати рішення та впливати на евакуаційні заходи;
  • люди, яких ця допомога стосувалася, робили це набагато ефективніше;
  • люди відчували належність до спільноти, про яку важливо дбати самим.

Саме громадський сектор, мобілізувавши свої сили, напрацював алгоритми взаємодії, щоб зробити свою роботу ефективною і використати обмежені ресурси якомога ефективніше, чого не спромоглася вчасно зробити держава, і так почасти й досі.

Нагадаємо, дослідження «24.02: Евакуація людей з інвалідністю» проводилося у червні-серпні 2022 року. 20 експертних інтерв’ю були проведені з громадськими активістами та активістками, волонтерами/ками, представниками/цями державних структур та міжнародних організацій, які надають допомогу людям з інвалідністю.

Fight For Right – українська громадська організація людей з інвалідністю, заснована в 2017 році. Упродовж лютого – жовтня 2022 року Fight For Right надала допомогу 5 041 людині з інвалідністю та їхнім родинам.

Читайте також