Провина вцілілого. Як подбати про себе та оточуючих

Провина вцілілого. Як подбати про себе та оточуючих

Провина вцілілого – відчуття, що виникає через неможливість вплинути на травматичні події, учасником/цею яких стала людина. Як правило, людина відчуває безсилля стосовно ситуації, сором, провину. Через те, що не може зробити нічого, або робить недостатньо. Із цим можна впоратись та жити без тягаря на плечах. Головне — піклуватися про себе та оточуючих людей.

Саме про це на вебінарі, який організував Fight For Right, нещодавно розповіла психологиня Вікторія Чернова.

Нижче подаємо короткі тези, як кожен та кожна з нас може подбати про себе і своїх близьких, розповівши ці короткі поради.

  • Кожен важливий на своєму місці. Маленька корисна справа завжди краща за бездіяльність. Навіть якщо вам здається, що ви робите чогось недостатньо, – зробіть щось корисне, а потім відпочиньте. Повірте, ви на це заслуговуєте!
  • Знаходьте приємні речі в буденності. Якщо навколо немає нічого, що дарувало б вам розраду, штучно створюйте собі умови або приводи для того, щоб усміхнутись. Піклуйтесь про себе, ніхто не зробить цього краще за вас.
  • Звертайтесь по допомогу до людей, це не соромно.
  • Не нехтуйте базовими рекомендаціями лікарів: пийте воду, добре спіть, вживайте корисну їжу, не паліть і не зловживайте алкоголем.
  • Не звинувачуйте себе та не порівнюєте себе з іншими.
  • Будь яка реакція на стрес — природня.

Чим краще ви попіклуєтесь про себе зараз, тим менше проблем у вас буде в майбутньому.

Нагадаємо, якщо ви відчуваєте необхідність у психологічній підтримці, залишайте заявку на отримання консультації на нашій гарячій лінії.

Напишіть на help@ffr.org.ua або зателефонуйте нам за номером +380634513728.

Читайте також