Марія Косійчук, працівниця центру «Емаус»

Марія Косійчук, працівниця центру «Емаус»

«Бездіяльність – це було б найгірше»

«Ми не мали досвіду в евакуації, не знали, як взагалі діяти, але бездіяльність – це було б найгірше», – пригадує Марія Косійчук, працівниця центру «Емаус», який займається підтримкою осіб з інвалідністю.

До повномасштабної війни в Україні одним із найбільших проєктів «Емаусу» була квартира, де проживали четверо людей з інвалідністю – їх називали просто «друзями» – та їхніх асистентів.

«Кожен друг може працювати, мати якусь зайнятість, ходити на майстерку, ми також тим займаємося», – уточнює Марія.

Фото з фейсбуку організації “Емаус”

З 24 лютого центр вирішив допомагати переселенцям з психо-соціальними порушеннями, бо вони є однією з найбільш вразливою групою.

«Згодом ми зрозуміли, що насправді набагато більше запитів. Уже на другий-третій тиждень, ми трохи розширили свою діяльність, і зараз займаємося сім’ями, де є особи з будь-якою інвалідністю, – пояснює працівниця центру.

Ми створили гуглформу й опублікували у фейсбук на сторінці. Її бачили люди зрізних міст і заповнювати інформацію про себе, вписували, якої саме допомоги вони потребують.

За декілька днів одразу було сорок запитів в таблиці. Один запит – це одна сім’я, а сім’я може бути там і четверо, і п’ятеро осіб, а ще хтось друга прихопить, собачку, кішку».

Згодом центр налагодив безпосередні контакти з волонтерами із Запоріжжя, Кривого Рогу, Одеси, Харкова та Києва. Бувало так, що вони просто надсилали «Емаусу» повний список людей, які потребують евакуації, і працівники центру працювали далі самостійно.

Фото з фейсбуку організації “Емаус”

«Емаус» найбільше займався виїздом за кордон та пошуком житла для українських родин. Марія розповідає, що від початку найбільше їм допомагали дві організації: Royal Rangers у Чехії та L’Arche у Франції.

«Royal Rangers займаються медичною евакуацією, і вони одразу погодилися, коли я їм написала листа. Приїхали навіть медичними машинами до кордону, пригадує дівчина.

Через них ми натрапили на ще одного волонтера, тепер нашого доброго знайомого, Мартіна. Він з тих, хто коли почув про війну в Україні, одразу кинувся на вокзал допомагати українцям у Празі, а за тиждень вирішив взагалі приїхати до Львова з гуманітарною допомогою».

Колишня керівниця «Емаусу» нині мешкає у Франції та працює менеджеркою у L’Arche, яка теж опікується квартирами для людей з інвалдіністю, тож організація допомагала максимально ефективно.

«Вони погодилися у кожній спільноті виділити по одній-дві кімнати для наших українських сімей, де були діти з аутизмом, з синдромом Дауна та іншими психо-соціальними порушеннями. Ми відправляли їх до Франції, оскільки там були відповідні можливості для них: школи, курси, гуртки».

Фото з фейсбуку організації “Емаус”

 

Фото з фейсбуку організації “Емаус”

Марія з теплом пригадує, як відвідала Прагу та була запрошена організацією Royal Rangers на невеличку вечірку з евакуйованими українськими родинами:

«Я була дуже схвильована: знаєте на фоні грала музика, всі їли там лаваш, пили вино і десь так групувалися в розмовах, і кожен розказував свою історію, як він вибрався, як важко було і яка ситуація зараз в їхньому місці.

І ти там бачиш сім’ю Томаша (керівника чеської організації), діти бігають такі веселі, які зовсім не зазнали цієї війни, не бачили вибухів; і наші сім’ї, наші діти, які просто зі сльозами діляться своїм болем один з одним. Це була абсурдна ситуація…

Але ми дуже вдячні їм, що вони організували це, бо також було цікаво спостерігати за сім’ями, які вже приїхали два місяці тому до Праги, пожили якийсь час, відійшли від сирен.

Була сім’я, яка приїхала за день до цієї вечірки, і ми просто зразу їх запросили, то їм настільки було складно, вони не могли знайти спільну мову з декількома сім’ями. І ти бачиш оцей свіжий біль, який помічала на початку в кожному».

 

Фото з фейсбуку організації “Емаус”

Фото взяті з фейсбуку організації “Емаус” і є ілюстративними.

***

Публікація написана в межах проєкту “Права людини для України”, який виконується Програмою розвитку ООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії протягом 2019–2023 років. За проєктом ГО Fight for Right провела дослідження “Досвід людей з інвалідністю під час евакуації задля майбутнього миру та безпеки: свідчення, аналітика, висновки”.

Для публікації використане інтерв’ю з опитаних експертів. Думки, висновки чи рекомендації належать автору і не обов’язково відображають погляди Міністерства закордонних справ Данії, Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй чи інших агенцій ООН.

Читайте також