Доступність місцевих виборів для людей з інвалідністю

Доступність місцевих виборів для людей з інвалідністю

Існує міф, що люди з інвалідністю мають голосувати виключно вдома. Проте за Конвенцією ООН про права осіб з інвалідністю держава зобов’язана усунути перешкоди та зробити виборчий процес доступним, з огляду на види інвалідності.

В 29 статті Конвенції чітко зазначено, що процедури, приміщення та матеріали для голосування мають бути підхожими, доступними та легкими для розуміння й використання.
У травні 2019 року ГО Боротьба за права провела опитування серед фокус-груп людей з різними видами інвалідності. Результати показали, що люди з інвалідністю найбільше виділяють такі бар’єри під час виборів:

  • архітектурні;
  • інформаційні;
  • сенсорні;
  • бар’єри у спілкуванні та ставленні членів/кинь виборчих комісій;
    найбільшим бар’єром визначили відсутність самостійності і незалежності у прийнятті рішень під час участі у виборчому процесі, що дорівнює приниженню гідності.

За Виборчим кодексом, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов’язані надати доступні приміщення для проведення виборів для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення (вагітні жінки, літні люди, батьки з дитячими візочками, особи, що мають тимчасове порушення зору та інші). Такі умови мають створити до 1 січня 2025 року.

Ми вирішили покласти початок виконанню приписів Виборчого Кодексу і обладнали три виборчі дільниці в Україні згідно потреб людейз різними видами інвалідності та із застосуванним елементів розумного пристосування. Ми отримали багато схвальних відгуків на модельних дільницях від не тільки від виборців з інвалідністю, але й від людей старшого віку, що мають труднощі у пересуванні. Презентація дільниць у сюжеті 1+1:

На жаль, ми бачимо, що в більшості випадків, ситуація з доступністю виборчого процесу цілковито протилежна. Громадська організація Боротьба за права отримала багато скарг та звернень від людей з різних куточків України про недоступність приміщень для голосування, про порушення достримання карантинних норм, коли людей з інвалідністю відправляли голосувати в кабінку з людьми з підвищенною температурою.

Наразі громадські організації готуються напрявляти Альтернативний звіт в ООН щодо виконання державою Конвенції про права осіб з інвалідністю. Сподіваємось, що комітет зможе повпливати на зміни в державі стосовно забезпечення прав людей з інвалідністю.

Проект: Курс “Захист прав людей з інвалідністю”

Читайте також