Голова Fight For Right Юлія Сачук – в ООН: “Ми не хочемо бути більше об’єктами гуманітарної допомоги”

Люди з інвалідністю говорять за себе, створюють систему екстренного реагування й закликають ООН та інші міжнародні структури почути їх і нарешті сприймати як повноцінних учасників процесу, а не тільки об’єктами гуманітарної допомоги. Саме про це йшлося на 15-й конференції держав-учасниць Конвенції про права людей з інвалідністю.
Зокрема, учасники й учасниці оцінювали стан міжнародної гуманітарної допомоги у контексті війни росії проти України. Ключовим було питання, на яке світова спільнота разом шукали відповідь: “Де у цьому місце людей з інвалідністю? І чи працюють механізми, що були роками напрацьовані ООН й іншими структурами?”.
Так, голова організації Fight For Right Юлія Сачук наголосила: “Я лише одна з 2,7 мільйонів українок/ців з інвалідністю, які борються за своє життя під час війни росії проти України та геноциду проти українців. І до повномасштабної війни, і на початку, і зараз люди з інвалідністю залишилися позаду. Ми досі не залучені державними та міжнародними організаціями до планування екстреного реагування в Україні. Саме організації осіб з інвалідністю мають можливість діяти прямо і терміново.
Нам не потрібно проводити оцінку потреб. Ми більшість з них знаємо багато років, вміємо діяти. Саме тому нас необхідно розглядати не лише як об’єкти гуманітарної підтримки, а як провідних дійових осіб. Сучасна система гуманітарної допомоги була знову побудована без урахування людей з інвалідністю. Й агенції ООН тепер мають зробити цей історичний поворот і не вважати нас лише об’єктами”.
Марсі Рот, виконавча директорка World Institute on Disability (WID) додає: “Ми ніколи не очікували, що у підтримці організацій людей з інвалідністю станеться такий масштабний збій. Він був дуже очевидним на початку повномасштабної війни росії проти України, і, на жаль, це ще і досі так”.
За словами Марсі Рот, кількість людей з інвалідністю, які залишилися позаду, вражає. Є багато людей, які не змогли скористатися сховищами та шелтерами через їх недоступність. “Ми навіть не уявляємо, скільки людей опинилися в пастці в своїх будинках без доступу до ресурсів. І хоч як ми намагалися налагодити співпрацю з офіційними гуманітарними системами, ми не досягли успіху. Натомість, ми дуже пишаємося українською організацією Fight For Right. Вони роблять дивовижну роботу, беручись за те, де всі інші здаються”, – наголосила Марсі Рот.
Люди з інвалідністю в 2-4 рази частіше гинуть у катастрофах та надзвичайних ситуаціях, озвучує цифру Тетяна Герасимова, кейс-менеджерка Fight For Right і закликає:
“З нашими кейс-менеджер(к)ами ми надаємо пряму підтримку українцям й українкам з інвалідністю: евакуацією, житлом, юридичними консультаціями, ліками, медикаментами, харчуванням, реабілітаційними послугами, допоміжними технологіями, психологічною підтримкою, фінансовою підтримкою. Я не знаю, скільки людей залишаються ув’язненими у своїх квартирах, а скільки – ув’язненими у закладах закритого типу. Але у людей немає вибору. Вони вмирають у своїх ліжках, тому що ніхто не зміг допомогти їм дістатися до бомбосховищ. Це відбувається щодня. Ми вмираємо щодня через цю війну, розв’язану росією. Чому єдині люди, які допомагають, це волонтери? Де уряд? Гуманітарну політику на міжнародному рівні потрібно змінити, тому що тепер вона не працює для людей з інвалідністю”.
Співдиректорка The Partnership for Inclusive Disaster Strategies Шайлін Слюзаліс нагадує, що в статті 11 Конвенції про права осіб з інвалідністю йдеться, що держави-учасниці повинні вживати необхідних заходів для забезпечення захисту та безпеки людей з інвалідністю.
“Утім, це не було враховано у відповіді на повномасштабне російське вторгнення в Україну. Нам потрібно, щоб уряди та неурядові організації об’єдналися для підтримки статті 11 Конвенції про права осіб з інвалідністю та Конвенції загалом. Це не повинно повністю покладатися на такі організації, як Fight For Right, які самі зазнали жахів цієї війни. Але наразі громадські організації людей з інвалідністю єдині, хто справді зосереджені на тому, щоб підтримувати тисячі українців з інвалідністю в цей надзвичайно важкий час”, – додає Шайлін Слюзаліс.
Люди з інвалідністю є одними з найбільш уразливих під час кризи. Про це каже і Юсуке Ішікава, представник Nippon Foundation:
“Люди з інвалідністю є одними з найбільш уразливих під час кризи. Навіть якщо вони змогли евакуюватись, вони зіштовхуються зі значними перешкодами для доступу до інформації та транспорту та доступності послуг у евакуаційних центрах”.
Також аналітикиня Fight For Right і модераторка заходу Ірина Текучова зауважує: “Ми не будуємо планів на майбутнє. Ми живемо лише теперішнім і маємо одну спільну мету – забезпечити перемогу нашій країні. Разом із нашими міжнародними партнерами, Fight For Right вдалося розробити механізм реагування на надзвичайні ситуації, щоб допомогти українцям/кам з інвалідністю та зробити свій внесок у перемогу України. Наразі ми врятували понад 1800 життів людей з інвалідністю. Зараз наша команда з майже 35 людей працює цілодобово, щоб допомогти кожному та кожній”.
Нагадаємо, люди з інвалідністю, люди зі стійкими захворюваннями, літні люди можуть отримати допомогу, звернувшись до команди Fight for Right за телефонами гарячої лінії: +38 063 451 37 28 або +38 097 883 15 08.