Жінки, які змінювали світ. Сара Бріффен

Жінки, які змінювали світ. Сара Бріффен

Сара Біффен (Sarah Biffen, жовтень 1784 – 2 жовтня 1850) народилася у родині фермерів у Сомерсеті. Вона не мала рук, маючи лише рудименти ніг. Дівчинка навчилася спочатку читати, а пізніше – й писати за допомогою рота.

Вона могла займатися шитвом і використовувати ножиці. Коли Сарі було 12 років, родина передала її власнику ярмаркових шоу, який демонстрував її по всій Англії. Імовірно, саме він навчив дівчину малювати, тримаючи пензлик у роті, щоб підвищити її привабливість для глядачів. У цей період вона влаштовувала виставки, продавала свої картини та автографи і за гроші демонструвала вміння шити та малювати.

Сара малювала пейзажі або портрети-мініатюри на слоновій кістці, які продавала. Сучасники високо оцінили майстерність Сари і деякі її мініатюри збереглися. На ярмарку св. Варфоломія у 1808 році Джордж Дуглас, граф Мортон, хотів переконатися, чи зможе Сара Біффен справді малювати без сторонньої допомоги. Після того, як він переконався в цьому, Дуглас оплатив її навчання у художника Королівської академії мистецтв, Вільяма Крейга. Товариство мистецтв нагородило Сару медаллю за історичні мініатюри у 1821 році, її роботи були прийняті Королівською академією. Королівська родина замовила Сарі власні портрети-мініатюри, внаслідок чого Сара стала дуже популярною. Вона створила власну студію у Лондоні. Про неї неодноразово згадував у своїх творах Чарльз Діккенс.

Граф Мортон помер 1827 року, і у Сари Біффен розпочалася фінансова скрута. Королева Вікторія призначила Сарі пенсію, і вона переселилася до Ліверпуля. За декілька років Сара Біффен одружилася, а через 12 років по тому спробувала повторити минулий успіх під іменем міссіс Райт. Спроба не була успішною, але за відкритою передплатою прихильники художниці зібрали кошти, які підтримували Сару у її останні роки.

Сара Біффен померла 2 жовтня 1850 року у віці 66 років.

Мініатюри художниці можна переглянути за посиланням.

Авторка:
Юлія Патлань

Читайте також